W spotkaniu w siedzibie ONZ wezmą udział ministrowie finansów państw zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa. Będzie to pierwsze w historii tego rodzaju posiedzenie. Zwołano je na wniosek Francji po niedawnych zamachach w Paryżu.

W projekcie rezolucji jaka zostanie złożona przez USA i Rosję znajdują się zapisy uznające Państwo Islamskie za główne, poza Al Kaidą i talibami, zagrożenie terrorystyczne na świecie. Wszystkie kraje członkowie ONZ zostaną zobowiązane do odcięcia funduszy jakie wędrują do dżihadystów, między innymi z nielegalnego eksportu ropy naftowej. Rezolucja wzywa też społeczność międzynarodową do usprawnienia wymiany informacji na temat finansowania organizacji terrorystycznych.

Przedstawiciele amerykańskiej administracji mówią, że starają się wciągnąć Rosję do konstruktywnej współpracy w walce z Państwem Islamskim. Biały Dom podkreśla jednak, że nie zmienia stanowiska w sprawie konieczności ustąpienia prezydenta Baszara Asada po zakończeniu transformacji politycznej w Syrii.

>>> Czytaj też: Zamieszanie wokół koalicji antyterrorystycznej. Niektóre kraje nie widzą, że do niej należą