Indeks Euro Stoxx 600 traci 1,4 proc. Kontrakt na indeks S&P 500 idzie w dół o 0,6 proc., sugerując spadki na otwarciu sesji na Wall Street.

Europejskie indeksy giełdowe pogłębiły spadki po słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy, które wskazały na wzrost zatrudnienia w kwietniu w gospodarce USA o 160 tys. wobec zakładanego przez rynek wzrostu o 200 tys.

Duża zmienność w reakcji na dane z USA panuje na rynku walutowym. Po publikacji raportu z rynku pracy wyraźnie osłabił się dolar, później jednak bardzo szybko odrobił straty, a kurs EUR/USD powrócił w pobliże poziomu 1,143, na którym znajdował się przed publikacją danych.

W ocenie rynku terminowego spada tymczasem po publikacji raportu z rynku pracy prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych przez Fed w tym roku. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że rynek wycenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku na mniej niż 50 proc. Przed publikacją danych notowania kontraktów terminowych wskazywały na podwyżkę w grudniu.

STOPA BEZROBOCIA W USA W IV 5,0 PROC., PRZYBYŁO 160 TYS. MIEJSC PRACY

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w kwietniu wzrosła o 160 tys., podczas gdy w marcu wzrosła o 208 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 171 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 184 tys., po korekcie. Stopa bezrobocia w USA w kwietniu wyniosła 5,0 proc., wobec również 5,0 proc. w marcu.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 4,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 200 tys. wobec 215 tys. w marcu przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 195 tys. wobec 195 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w kwietniu 62,8 proc. wobec 63,0 proc. miesiąc wcześniej.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w kwietniu o 0,3 proc. mdm, po wzroście o 0,2 proc. miesiąc wcześniej po korekcie i wobec wzrostu o 0,3 proc. przed korektą. Tutaj spodziewano się w kwietniu odczytu plus 0,3 proc.

DUŻE SPADKI NA RYNKACH WSCHODZĄCYCH W TYM TYGODNIU

Słaby tydzień mają za sobą rynki wschodzące. Indeks MSCI Emerging Markets Index stracił w tym tygodniu już około 4,5 proc. i jest to jego najsłabszy tygodniowy wynik od stycznia. W całym roku indeks ten jest już tylko nieco ponad 1 proc. nad kreską. Spadkom na rynkach wschodzących przewodziła w tym tygodniu Turcja – indeks giełdy w Istambule spadł od poniedziałku blisko 9 proc. wobec niepewności co do sytuacji politycznej w kraju po tym, jak w obliczu konfliktu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem do dymisji podał się premier tego kraju Ahmet Davutoglu.

AUSTRALIJSKI DOLAR NAJSŁABSZY OD DWÓCH MIESIĘCY

Wyraźnie osłabia się australijski dolar, który w stosunku do dolara jest najsłabszy od początku marca i notuje swój najgorszy tydzień od stycznia. Walucie Australii szkodzi obniżenie prognozy inflacji przez tamtejszy bank centralny. W swojej nowej prognozie australijski bank centralny zakłada inflację w przyszłym roku na poziomie 1-2 proc. wobec zakładanego w lutym przedziału 2-3 proc. W czwartek bank obniżył stopy procentowe do najniższego poziomu w historii Australii.

ARCELORMITTAL POZYTYWNY CO DO PERSPEKTYW RYNKU STALI, WIDZI POPRAWĘ W CHINACH

ArcelorMittal, największy na świecie producent stali ocenił, że na światowym rynku stali następuję ożywienie. W ocenie spółki lepsze perspektywy to między innymi efekt wyższego niż wcześniej zakładano popytu na stal z Chin. ArcelorMittal zanotował w pierwszym kwartale nieco wyższy od oczekiwań zysk EBITDA, który wyniósł 927 mln dolarów wobec zakładanych przez rynek 924,5 mln dolarów. Akcje spółki wspierane przez odbicie cen stali notowane od lutego wzrosły tym roku już 50 proc. W ubiegłym roku kurs akcji spadł 57 proc. (PAP)