"Backlog komercyjny na ten rok mamy w tym momencie w porównaniu do ub. roku o 39% większy. Na uwagę zasługuje wzrost portfela segmentu usługowego. Wszystko wskazuje na to, że to się przekuje na wyższą dynamikę za cały rok, bo w segmencie usługowym wzrost portfela wyniósł 78% w skali roku" - dodał wiceprezes.

Backlog w segmencie usługowym wynosi 22,25 mln zł, w segmencie innowacyjnym 10,12 mln zł. Wartość grantów wynosi 10 mln zł.

Prezes Paweł Przewięźlikowski poinformował, że w segmencie innowacyjnym Selvita realizuje obecnie dwa projekty, które przynoszą przychody - jeden z H3,a drugi z Merck.

"Liczymy na to, że w tym roku podpiszemy kolejne kontrakty w segmencie innowacyjnym i te przychody wzrosną. Kontrakt z H3 kończy się we wrześniu, mamy nadzieję, że go przedłużymy" - powiedział prezes podczas konferencji.

Przychody segmentu usługowego wzrosły o 66% w skali roku do 6,97 mln zł wobec oczekiwanego przez spółkę wzrostu na poziomie 30% r/r. Zysk operacyjny wyniósł ponad 0,5 mln zł i był o 165% większy w skali roku.

"Dzięki wypracowanej renomie oraz konkurencyjnym na tle Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych cenom, popyt na świadczone przez Selvitę usługi dynamicznie rośnie. Dużą rolę odgrywają tu nasze biura zagraniczne. Pomimo jednorazowych wydatków związanych z ich uruchomieniem oraz stałych kosztów utrzymania, segment wygenerował niemal trzykrotnie lepsze wyniki operacyjne niż rok temu" - powiedział wiceprezes Bogusław Sieczkowski.

Przychody segmentu innowacyjnego wyniosły w pierwszych trzech miesiącach tego roku 3,9 mln zł i były o 7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Jednocześnie zysk operacyjny segmentu przekroczył nieznacznie 0,2 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2015 r. było to 0,8 mln zł.

Selvita podała, że w związku z rosnącym popytem na usługi, w całym 2015 r. powierzchnia laboratoriów Selvity wzrosła o połowę, do 2700 m2, a w 2016 r. o kolejne 100 m2. W lutym tego roku spółka podpisała umowę dzierżawy laboratoriów w Poznaniu i w III kwartale planuje otworzyć tam drugi ośrodek produkcyjny, którego powierzchnia wyniesie na początek 500 m2. W samym 2016 r. zatrudnienie w grupie wzrosło o 40 osób, do 338 pracowników.

Selvita od czasu debiutu giełdowego pozyskała 60,8 mln zł grantów na lata 2016-2020.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 roku Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW.

(ISBnews)