Wiesemann powiedział, że szczególnie cieszy się na wspólne modlitwy podczas ŚDM w Polsce. "Gdy tak wielu młodych ludzi naraz zastyga w milczeniu, powstaje wówczas to wspaniałe poczucie wspólnoty w wierze" - zaznaczył niemiecki biskup odpowiedzialny w Episkopacie za pracę z młodzieżą.

Nie trzeba wtedy żadnych słów, ani wielkich gestów - wystarczy akceptacja Boga i jego miłosierdzie - dodał Wiesemann. "Życzyłbym sobie, aby chociaż trochę tego pokoju i tej zgody promieniowało na świat" - powiedział.

Wiesemann podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży w Polsce są dla niego ściśle związane z postacią Jana Pawła II. "Ten papież był dla mnie wielkim wzorem i inspiratorem już wtedy, gdy byłem jeszcze młodym studentem teologii" - wyjawił podkreślając, że to właśnie Karol Wojtyła był pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży.

"Ten papież był bojownikiem o europejską integrację" - zaznaczył biskup. W czasach "wzrastających nacjonalizmów" przypomnienie o świetlanych postaciach i orędownikach dialogu ponad granicami państw ma "zbawienny wpływ" - zauważył niemiecki duchowny. (PAP)