Jak mówił wojewoda na konferencji prasowej, w ramach dni w diecezjach w trakcie Światowych Dni Młodzieży Dolny Śląsk odwiedzi około 17 tys. pielgrzymów, z których ponad 15 tys. osób będzie przebywać w diecezji wrocławskiej.

"Wszystkie służby są gotowe na przyjęcie pielgrzymów oraz zapewnienie im bezpieczeństwa" - zapewnił wojewoda.

Hreniak podkreślił, że Wrocław został wytypowany jako zaplecze medyczne dla Małopolski, gdyby w czasie centralnych ŚDM w tamtym regionie doszło do sytuacji wyjątkowej.

"Jesteśmy gotowi do uruchomienia mostu powietrznego pomiędzy Krakowem a Wrocławiem, a wrocławskie placówki i personel medyczny do udzielenia natychmiastowej pomocy. Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby" - mówił wojewoda.

Hreniak dodał, że spodziewany jest szczególnie wzmożony ruch drogowy na autostradzie A4 po zakończeniu ŚDM w Małopolsce.

"Jesteśmy na to przygotowani, dlatego na dolnośląskim odcinku A4 w miejscu opłat w Karwianach trzy bramki będą otwarte dla ruchu autokarów z pielgrzymami, by nie powstawały korki" - poinformował wojewoda.

Dni w diecezjach ŚDM zaplanowano na 21-25 lipca. Na Dolnym Śląsku najbardziej masowym wydarzeniem będzie udział kilkunastu tysięcy pielgrzymów w koncercie Singing Europe. Odbędzie się on w sobotę 23 lipca wieczorem na stadionie miejskim we Wrocławiu.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Na terenie Campusu Misericordiae w sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Posłania. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.(PAP)