Budowę tzw. drugiego odcinka południowej obwodnicy Olsztyna, który za 913 mln zł zrealizuje Budimex, rozpoczęto w poniedziałek od "ceremonii wbicia pierwszej łopaty". Inwestor - olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) - zorganizował uroczystość, żeby podkreślić wagę tej inwestycji. Olsztyn jest jedyną stolicą województwa, która do tej pory nie ma obwodnicy.

Uczestniczący w inauguracji budowy wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, który pochodzi z Olsztyna, przypomniał, że starania mieszkańców, samorządowców i polityków z regionu o budowę tej drogi trwały od ponad 10 lat. Dlatego - jak ocenił - jest to wielki dzień dla olsztynian.

Reklama

Szmit dodał, że doprowadzenie do możliwie szybkiego rozpoczęcia tej budowy było jednym z pierwszych zadań, jakie wyznaczył mu szef resortu, minister Andrzej Adamczyk, kiedy obejmował stanowisko przed ośmioma miesiącami. Jego zdaniem inwestycja przyczyni się do lepszego skomunikowania z resztą kraju sieci dróg na Warmii i Mazurach, które dotychczas były uznawane za region dotknięty wykluczeniem komunikacyjnym.

Jak tłumaczył dyrektor olsztyńskiej GDDKiA Mirosław Nicewicz, kierowca, który za kilka lat wjedzie w tym miejscu na obwodnicę, będzie mógł dojechać drogami ekspresowymi S51 i S7 do Warszawy w ciągu niespełna dwóch godzin.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślał natomiast to, że obwodnica pozwoli na wyprowadzenie z miasta ciężkiego ruchu tranzytowego. Jak przypomniał, przejeżdżające przez Olsztyn tiry niszczą nawierzchnię ulic, zwiększają poziom emisji spalin i hałasu, stanowią zagrożenie dla ruchu osobowego i pieszych.

Budowa południowej obwodnicy jest podzielona na dwa zadania. Pierwsze - budowa liczącego 10 km odcinka w ciągu drogi krajowej nr 16 - już trwa. Do końca czerwca 2018 r. za 387,5 mln zł zbuduje go konsorcjum firm Intercor z Zawiercia oraz Most z Sopotu.

Rozpoczęta w poniedziałek budowa drugiego - liczącego 14,7 km - odcinka w ciągu drogi ekspresowej S51 (od węzła Olsztyn-Południe do węzła Olsztyn Wschód) ma zakończyć się 29 października 2018 r. Jak zadeklarował prezes Budimexu Dariusz Blocher, ten termin na pewno zostanie dotrzymany.

Inwestycja jest realizowana w systemie "Projektuj i buduj". Trasa ma omijać miasto od południowego wschodu, powstaje na terenie gmin Olsztyn, Stawiguda, Purda i Barczewo. Będzie biegła od drogi S51 w pobliżu Tomaszkowa, przez Bartążek, Szczęsne i Klebark Mały do okolic Wójtowa, gdzie połączy się z DK nr 16, która prowadzi z Olsztyna na Mazury.(PAP)