Indeks S&P 500 spada o 0,3 proc. Indeks Dow Jones jest na 0,5-proc. minusie.

Sześć spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones podało we wtorek wyniki kwartalne. Na notowaniach tego indeksu mocno ciąży wyraźnie spadający kurs McDonald’s. Spółka ta co prawda podała we wtorek lepszy od oczekiwań zysk kwartalny, rozczarowała jednak sprzedażą.

3M zaraportowała nieco wyższy od oczekiwań zysk netto, nieco słabsze od konsensu były jednak przychody spółki. Również Verizon pokazał lepszy zysk, rozczarował jednak przychodami.

Lepsze od oczekiwań zarówno na poziomie zysku, jak i przychodów były rezultaty Caterpillar. Lepszy od oczekiwań w tych dwóch metrykach był również raport kwartalny koncernu chemicznego DuPont.

Lepsze od oczekiwań były przychody kwartalne United Technologies. Spółka ta podała również lepsze od konsensusu przychody i podniosła prognozę finansową na cały rok.

Na nieznacznych plusach są giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx rośnie 0,1 proc. Niemiecki DAX jest na 0,3-proc. plusie. Francuski CAC 40 rośnie o 0,05 proc. Nieznacznie rośnie kontrakt na indeks S&P 500 i jest on na 0,05-proc. plusie.

Relatywnie słabo radzi sobie we wtorek giełda włoska, którą ciągną w dół akcje banków. Główny indeks giełdy w Mediolanie jest na 0,3-proc. minusie. W piątek Europejski Urząd Nadzoru Bankowego opublikuje wyniki stress testów 51 największych banków Starego Kontynentu. Inwestorzy obawiają się słabych wyników włoskich pożyczkodawców.

Lekko nad kreską jest londyński FTSE 100. Martin Weale, niezależny członek Banku Anglii, powiedział we wtorkowym wywiadzie dla Financial Times, że po ostatniej serii słabych danych z gospodarki brytyjskiej jest za luzowaniem polityki monetarnej.

Również w Europie w centrum uwagi inwestorów znajdują się wyniki spółek.

Zysk Michelin wzrósł w pierwszym półroczu o 11 proc. rdr. Spółka zaoszczędziła w pierwszych 6 miesiącach 2016 r. 155 mln euro i podtrzymała prognozy na ten rok.

Wyniki podał również francuski Orange. Operator telekomunikacyjny zaraportował spadek przychodów z usług komórkowych we Francji, choć jego zysk okazał się zgodny z oczekiwaniami.

Rozczarował wynikami British Petroleum. Skorygowany zysk netto BP w II kw. wyniósł 720 mln USD, tymczasem oczekiwano 819 mln USD. Oznacza to, iż rdr zysk BP spadł o 45 proc. z 1,3 mld USD. Spółka oczekuje niższego wydobycia w III kwartale i niższych od zakładanych wydatków inwestycyjnych w 2016 r.

Na rynku walutowym w oczekiwaniu na posiedzenie Rezerwy Federalnej część wcześniejszych zysków oddał dolar. Kurs EUR/USD znajdował się w trakcie sesji w pobliżu poziomu 1,099 po tym, jak w poniedziałek spadł on w okolice poziomu 1,095. Dolar na początku tego tygodnia był najsłabszy w stosunku do euro od miesiąca.

Rynek oczekuje, że na posiedzeniu w środę Fed nie zmieni polityki monetarnej.

Po wypowiedziach ministra finansów Japonii Taro Aso, który stwierdził, że japoński rząd nie zdecydował jeszcze o wartości planowanego programu stymulacji fiskalnej umacniał się we wtorek jen. Kurs USD/JPY spadł do 104,6. Rynek słowa Aso zinterpretował jako sygnał, że wygórowane mogą być oczekiwania na duże zwiększenie stymulacji na zaplanowanym na piątek posiedzeniu banku centralnego Japonii.

Dalej traciły ceny ropy naftowej. Cena Brent spadła poniżej 44,5 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od maja.

WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ ZYSK KWARTALNY MCDONALD'S

Zysk McDonald's w drugim kwartale wyniósł 1,45 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 1,39 centów na akcję. Jednocześnie jednak niższy od oczekiwań okazał się wzrost sprzedaży spółki w drugim kwartale. Wyniósł on 3,1 proc., podczas gdy rynek zakładał tutaj dynamikę 3,6 proc.

WYŻSZY OD KONSENSUSU ZYSK VERIZON, PONIŻEJ OCZEKIWAŃ PRZYCHODY

Spółka telekomunikacyjna Verizon Communications Inc. zanotowała w drugim kwartale 2016 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 94 centów. Analitycy spodziewali się zysku 92 centów na akcję. Przychody operacyjne spółki w drugim kwartale 2016 roku wyniosły 30,5 mld USD, prognozy zakładały 30,7 mld USD.

ZYSK DUPONT W II KW. POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Zysk operacyjny koncernu chemicznego DuPont wyniósł w drugim kwartale 1,24 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,1 USD na akcję. Sprzedaż netto spółki w drugim kwartale wyniosła 7,06 mld USD wobec prognozowanych 7,01 mld USD. Spółka poinformowała również o podniesieniu dolnego ograniczenia prognozy zysku na ten rok.

WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ ZYSK CATERPILLAR

Caterpillar zanotował w drugim kwartale skorygowany zysk 1,09 USD na akcję. Analitycy spodziewali się tymczasem zysku 0,96 USD na akcję. Wyższe od oczekiwań były również przychody spółki, które w drugim kwartale wyniosły 10,34 mld USD. Analitycy szacowali je na 10,1 mld USD.

ANHEUSER-BUSH INBEV PODWYŻSZYŁ OFERTĘ KUPNA SABMILLER

Koncern browarniczy Anheuser-Bush InBev podwyższył ofertę kupna SABMiller do 45 funtów za jedną akcję z 44 funtów. Powodem podniesienia wartości oferty jest spadek wartości funta po referendum w Wielkiej Brytanii, w wyniku którego spadła atrakcyjność poprzedniej oferty. Kurs akcji Anheuser jest bez zmian, zniżkuje kurs SABMiller.

INDEKS ZAUFANIA KONSUMENTÓW W USA W LIPCU POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł w lipcu 97,3 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 96 pkt. W czerwcu indeks wyniósł 97,4 pkt. po korekcie, wobec 98 pkt. przed korektą.

SPRZEDAŻ NOWYCH DOMÓW W USA W CZERWCU WYNIOSŁA 592 TYS.

Sprzedaż nowych domów w USA w czerwcu wyniosła 592 tys. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 560 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano 572 tys. po korekcie wobec 551 tys. sprzed korekty.

INDEKS PMI W SEKTORZE USŁUG USA WYNIÓSŁ W LIPCU 50,9 PKT.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 50,9 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 52,0 pkt. W czerwcu indeks wyniósł 51,4 pkt.

NA WĘGRZECH STOPY PROCENTOWE BEZ ZMIAN

Bank centralny na Węgrzech pozostawił we wtorek bez zmian stopy procentowe - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Główna stopa procentowa wynosi 0,9 proc. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się takiej decyzji.

CZŁONEK BANKU ANGLII POZYTYWNIE O STYMULACJI

Martin Weale, niezależny członek Banku Anglii, zasugerował we wtorkowym wywiadzie dla „Financial Times”, że poprze luzowanie polityki monetarnej na najbliższym posiedzeniu w sierpniu. Jeszcze tydzień temu Weale twierdził, że BoE potrzebuje więcej twardych danych, by rozpocząć luzowanie.

"(Piątkowe dane PMI – PAP) są najlepszym krótkoterminowym wskaźnikiem na tę chwilę. Zdecydowanie są one najlepszym materiałem na podjęcie decyzji w przyszłym tygodniu” – powiedział. (PAP)