Zachodnie giełdy zwyżkują w poniedziałek. Zyskują banki po tym, gdy opublikowane w ub. tygodniu dane, tzw. stress testy, nie były takie złe - informują maklerzy.

Z opublikowanych w piątek wieczorem przez Europejski Nadzór Bankowy (EBA) w Londynie stress testów wynika, że duże europejskie banki są ogólnie odporne na sytuacje kryzysowe. Kilka banków dostało jednak ostrzeżenia.

"Wyniki pokazują odporność sektora bankowego w UE jako całości, dzięki znaczącemu podwyższeniu kapitałów" - stwierdza EBA w swoim raporcie, który obejmuje 51 banków w UE z 15 państw UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym polski bank PKO BP.

Test EBA miał na celu sprawdzenia, jak europejskie banki poradziłyby sobie w sytuacji trwającej trzy lata recesji. Był to trzeci stress test przeprowadzony od czasu kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Tym razem nie ustalono jednak progu kapitału, który byłby konieczny do zaliczenia testu.

W poniedziałek na giełdach w Europie zwyżkom przewodzą włoskie banki. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA zyskuje 6 proc. pomimo tego, że bank w stress testach wypadł najgorzej.

Według raportu w sytuacji trzyletniego kryzysu w 2018 r. współczynnik wypłacalności CET1 Monte dei Paschi wyniósłby minus 2,44 proc. Słabe wyniki odnotowały też Allied Irish Bank (4,31 proc.), austriacki Reiffeisen (6,12 proc.), hiszpański Banco Popular (6,62 proc.) oraz Bank of Ireland (6,15 proc.).

"Jednak wyniki stress testów okazały się lepsze niż się tego spodziewano" - mówi Guillermo Hernandez Sampere, ekonomista MPPM EK w Eppstein.

Tymczasem rano w poniedziałek wskaźniki PMI ze swojej gospodarki podali Chińczycy.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 49,9 pkt. wobec 50,0 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 50,0 pkt., bez zmian.

Z danych Caixin Media i Markit Economics wynika zaś że PMI w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w lipcu 50,6 pkt. wobec 48,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Tu analitycy spodziewali się 48,8 pkt.

Przed południem dane PMI w sektorze wytwórczym w lipcu podadzą jeszcze Francuzi, Niemcy i Brytyjczycy. Zostaną też podane wyliczenia dla strefy euro.

Po południu wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego zostanie opublikowany jeszcze w USA.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora.

Nastroje na rynkach są dobre po słabych danych PKB w USA w II kw.

Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale 2016 r. wzrósł o 1,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Po tych danych na rynkach dominują opinie, że Fed może w tym roku nie zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych.

"Podwyżki stóp procentowych są odkładane na później" - mówi Kelvin Tay, ekonomista UBS Group w Singapurze.

>>> Czyta też: Koszmar klientów aptek: leki będą droższe nawet o kilkaset procent