Enea analizuje możliwości akwizycji bloków energetycznych, w tym elektrowni w Połańcu, poinformował prezes Mirosław Kowalik. Jedną z możliwości jest także zaangażowanie w budowę bloku C w Ostrołęce, realizowaną przez Energę.
"Enea analizuje rynek wnikliwie i patrzymy, czy dane aktywo przynosi wartość dla firmy. Analizujemy transakcje pod tym kątem. Dla pewnych elektrowni w Polsce Bogdanka jest dobrze zlokalizowana, jest to jeden z elementów analizy" - powiedział Kowalik podczas konferencji prasowej, pytany o zainteresowanie elektrownią w Połańcu, wystawioną na sprzedaż przez Engie.

"Połaniec jest jednym z potencjalnych projektów" - powiedział prezes w rozmowie z dziennikarzami.

Potwierdził też, że Enea otrzymała zaproszenie od Energi do rozmów w sprawie zaangażowania w Elektrownię Ostrołęka.

"Wygra ten projekt, który zapewni nam największy zwrot z inwestycji. Nie można wykluczyć, że zrealizujemy oba" - dodał Kowalik.

Zapytany o finansowanie prezes wskazał, że kluczowy jest wybór projektu, po czy, spółka zwróci się do instytucji finansujących.

W tym tygodniu Ministerstwo Energii podało, że Enea zainwestuje 350 mln w ramach swojego zaangażowania w restrukturyzację Katowickiego Holdingu Węglowego, natomiast Węglokoks wyłoży 150 mln zł. Łączna kwota inwestycji w KHW to 700 mln zł, a trzecim inwestorem będzie Towarzystwo Finansowe Silesia (TF Silesia).

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

(ISBnews)