Ubiegły tydzień na amerykańskim rynku akcji przyniósł wzrost indeksu S&P 500 o 0,53 proc. Natomiast w Europie indeks Euro Stoxx 600 spadł o 2,23 proc. i odnotował największą od 3 miesięcy zniżkę. Najmocniej przyczyniła się do tego piątkowa przecena akcji banków, na czele z Deutsche Bank, który zniżkował ponad 8 proc., po informacji o tym, że Departament Sprawiedliwości USA chce nałożyć na bank karę w wysokości 14 mld USD. Amerykański dolar zakończył tydzień 0,8-proc. umocnieniem do euro w okolicach 1,115.

W minionym tygodniu na światowych giełdach panowała podwyższona zmienność. Niepewność podsycały między innymi spekulacje przed posiedzeniem Fed i Banku Japonii, czy też sygnały ze strony EBC o braku potrzeby dalszego luzowania.

POSIEDZENIE REZERWY FEDERALNEJ

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia dla rynków będzie środowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Rynek oczekuje braku podwyżki głównej stopy procentowej funduszy federalnych, która wynosi obecnie od 0,25 proc. do 0,5 proc. Za tym scenariuszem przemawiają ostatnie wypowiedzi niektórych członków Fed, którzy wskazywali na wciąż niepewną ścieżkę wzrostu inflacji w USA.

Mimo to, uwadze rynków nie umknęły sprzeczne sygnały płynące z Fed dotyczące ścieżki podwyżek stóp w dalszej części roku – tuż przed ciszą medialną, obowiązującą członków Fed przed posiedzeniem, niektórzy z nich opowiedzieli się za szybszym zacieśnianiem polityki monetarnej w Stanach.

Rynek bierze pod uwagę również niektóre dane z gospodarki amerykańskiej, które rozczarowały względem oczekiwań, np. sprzedaż detaliczna w sierpniu czy wskaźniki aktywności ISM. Niejednoznaczne były również dane z amerykańskiego rynku pracy z ostatnich miesięcy.

Jeżeli Fed nie zaskoczy inwestorów, to w centrum zainteresowania znajdzie się nowa prognoza makroekonomiczna amerykańskiego banku centralnego oraz ewentualne modyfikacje w dotychczasowych sformułowaniach zawartych w komunikacie po posiedzeniu.

Na rynku panuje przekonanie, iż zmianie ulegnie mediana przewidywań podwyżek (tzw. „wykres kropkowy”), czyli, że większość członków Komitetu Otwartego Rynku będzie oczekiwać jednej podwyżki stóp w 2016 r. a nie dwóch jak do tej pory. Uwagę zwróci również mediana przewidywań podwyżek na 2017 r., która do tej pory wskazuje na 3 podwyżki oraz pierwsze prognozy dotyczące 2019 r.

Już po posiedzeniu w piątek aż czworo członków Fed będzie miało okazję, by publicznie zabrać głos - Patrick Harker, Loretta Mester, Dennis Lockhart oraz Robert Kaplan.

W nadchodzącym tygodniu poznamy także dane z amerykańskiego rynku nieruchomości – we wtorek wydane pozwolenia na budowę oraz rozpoczęte budowy domów, a w czwartek dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

POSIEDZENIE BANKU JAPONII

W środę przed posiedzeniem Fed decyzję o poziomie stóp procentowych ogłosi Banku Japonii (BoJ). Rynek nie oczekuje zmian w dotychczasowej polityce monetarnej BoJ, choć na początku września Haruhiko Kuroda, prezes BoJ, powiedział, iż nadal istnieje duża przestrzeń do dalszego luzowania w Japonii, a nowe narzędzia polityki monetarnej „nie powinny nie znajdować się na stole”.

W centrum uwagi będzie także publikacja przeglądu dotychczasowej polityki japońskiego banku centralnego. We wrześniu Kuroda powiedział, iż przegląd skupi się na czynnikach, które przeszkadzają w osiągnięciu 2-proc. celu inflacyjnego banku centralnego. Ponadto przegląd będzie zawierać rachunek korzyści i kosztów prowadzenia polityki niskich stóp procentowych pod kątem zapewnienia płynności na rynku oraz zysków instytucji finansowych.

W środę opublikowany zostanie również bilans handlowy Japonii za sierpień.

EUROPA – WSTĘPNE ODCZYTY PMI

W Europie ważne będą piątkowe wstępne odczyty PMI za wrzesień z Niemiec, Francji oraz strefy Euro. Rynek oczekuje, iż w Niemczech odczyty PMI w przemyśle i usługach będą nieco niższe niż miesiąc wcześniej, ale pozostaną ponad granicą 50 pkt. i wyniosą odpowiednio 53,1 pkt. oraz 52,1 pkt. Oczekiwania dla strefy euro są na podobnym poziomie co odczyty z sierpnia: dla przemysłu 51,5 pkt, a dla usług 52,8 pkt.

W czwartek podczas konferencji we Frankfurcie głos zabierze prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, a dla strefy euro podany zostanie wstępny odczyt zaufania konsumentów za wrzesień.

W piątek przeglądu oceny kredytowej Niemiec dokona Fitch, a Moody’s zajmie się ratingiem Wlk. Brytanii.