Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,16 proc. i wyniósł 17.930,67 pkt.

S&P 500 spadł o 0,44 proc. i wyniósł 2.088,66 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,92 proc. do 5.058,41 pkt.

Przez większą część sesji na giełdach zmiany były minimalne, ale w końcówce notowań do głosu ponownie doszli sprzedający.

W tym tygodniu na rynkach dominuje niepewność spowodowana obawami o wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy złapali w czwartek oddech w reakcji na doniesienia z kampanii wyborczej w USA. Dwa nowe sondaże wskazują na przewagę Hillary Clinton w wyścigu do Białego Domu.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniły się akcje Walt Disney oraz IBM.

W ujęciu sektorowym najwięcej zyskiwały spółki finansowe oraz telekomunikacyjne.

Powoli ku końcowi zbliża się sezon wyników spółek za III kw. Do tej pory ok. 80 proc. spółek notowanych na S&P 500 podało swoje raporty kwartalne, z których 76 proc. przebiło oczekiwania wobec zysku, a 56 proc. wobec poziomu sprzedaży.

Po zapowiedziach kierownictwa o spowolnieniu wzrostu przychodów oraz wzroście nakładów kapitałowych w 2017 r. nawet 5 proc., najmocniej od 9 miesięcy, taniały akcje Facebooka.

Z kolei najmocniejsze od 4 miesięcy spadki dotknęły AIG. Zysk ubezpieczyciela w III kw. był o 1/5 niższy od oczekiwań rynku.

Aż o 13 proc. do góry skoczył kurs Marathon Oil. Producent ropy zaraportował mniejszą od oczekiwań stratę oraz wydobył więcej surowca niż tego oczekiwano.

Rynki w Stanach czekają już na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą utwierdzić oczekiwania na wzrost kosztu pieniądza w USA jeszcze w tym roku. Konsensus Bloomberga zakłada wzrost liczby nowo utworzonych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w październiku o 175 tys.

Payrolls będą uważnie analizowane przez amerykańską Rezerwę Federalną, która przed grudniowym posiedzeniem pozna jeszcze raport z rynku pracy za październik.

Inwestorzy ze Stanów poznali w czwartek liczne dane makro.

In minus zaskoczył indeks aktywności w usługach ISM za X, który wyniósł 54,8 pkt, poniżej oczekiwań i w dół wobec odczytu z IX.

Wydajność pracowników w sektorach pozarolniczych wzrosła w USA w III kw. o 3,1 proc., wyraźnie powyżej oczekiwań.

Liczba zapowiadanych zwolnień w USA w październiku znalazła się na najniższym od 5 miesięcy poziomie.

Zamówienia przemyśle USA wzrosły mdm we wrześniu, a dane za sierpień zrewidowano w górę.

Liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w Stanach była najwyższa od 3 miesięcy.

W czwartek w dół kierowal się kurs USD/MXN, uważany za adekwatny barometr nastrojów rynku wobec przebiegu kampanii i oczekiwań wobec jej ostatecznego wyniku. Od wtorku do czwartkowego poranka peso straciło do dolara ok. 4 proc., jednak w trakcie dnia meksykańska waluta umocniła się o 1,5 proc.

Bez większych zmian pozostają notowania eurodolara. Po niewielkim osłabieniu z rana, po południu euro odrabia straty, a kurs EUR/USD wzrósł w okolice 1,11.

Informacją dnia na rynkach w Europie jest wyrok Wysokiego Trybunału - sądu najwyższego Wlk. Brytanii, ws. Brexitu. Trybunał orzekł, iż brytyjski rząd potrzebuje zgody parlamentu na rozpoczęcie dwuletniej procedury wyjścia z UE.

Rząd poinformował w czwartek, iż nadal zamierza rozpocząć procedurę wyjścia z UE do końca marca 2017 r.

Decyzja brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości zbiegła się z posiedzeniem Banku Anglii (BoE), który pozostawił bez zmian stopy procentowe oraz target skupu aktywów.

W reakcji na wyrok sądu oraz decyzję BoE, brytyjski funt umocnił się wobec USD najmocniej od lipca. Kurs GBP/USD osiągnął dziennie maksimum tuż pod granicą 1,25, a po południu nieznacznie spadł do 1,24. Tym samym funt jest najsilniejszy wobec USD od "flash-crashu" z 7 października.

Umocnienie funta negatywnie wpłynęło na kurs indeksu FTSE 100, na którym notowanych jest wielu eksporterów. W dół idą kursy m.in GlaxoSmithKline Plc, Diageo Plc czy AstraZeneca.

Europejskie indeksy dziewiątą sesję z rzędu zakończyły na minusach. Niemiecki indeks DAX stracił na zamknięciu sesji 0,43 proc., francuski CAC 40 spadł o 0,07 proc., a brytyjski FTSE 100 zniżkował 0,80 proc.

Indeksy w górę ciągnęły m.in. banki, które podały korzystne dla inwestorów wyniki za III kw.

Kurs ING Groep zwyżkował ponad 3 proc., a Societe Generale ponad 6 proc.

W reakcji na wyższe od oczekiwań wyniki, które zostały jednak podciągnięte przez zdarzenia jednorazowe, ponad 5 proc. tracił Credit Suisse.

Z danych makro w Europie, stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła we wrześniu 10 proc., zgodnie z oczekiwaniami.

Na rynku surowcowym ropa kontynuuje spadki. Za baryłkę Brent trzeba w czwartek po południu zapłacić 46,6 USD, a za WTI już poniżej 45 USD.

WYDAJNOŚĆ PRACOWNIKÓW W USA W III KW POWYŻEJ OCZEKIWAŃ, KOSZTY PRACY PONIŻEJ

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 3,1 proc. w III kwartale 2016 r. - podano w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w III kwartale wzrostu wydajności pracy o 2,1 proc. Jednostkowe koszty pracy w III kwartale wzrosły 0,3 proc. kdk. Analitycy oczekiwali tu wzrostu o 1,2 proc.

WSKAŹNIK ISM Z SEKTORA USŁUG W DÓŁ W X, PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wyniósł w październiku 54,8 pkt. wobec 57,1 pkt. we wrześniu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 56,0 pkt. 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem aktywności w sektorze.

WZROST ZAMÓWIEŃ W PRZEMYŚLE USA WE IX

Zamówienia w przemyśle amerykańskim we wrześniu wzrosły mdm o 0,3 proc. Analitycy oczekiwali, że zamówienia we IX wzrosną o 0,2 proc. mdm. W sierpniu zamówienia wzrosły o 0,4 proc. po korekcie, wobec wzrostu o 0,2 proc. przed korektą.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA W UB TYGODNIU NAJWYŻSZA OD 3 MIESIĘCY

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 265 tys. z 258 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 256 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,026 mln w tygodniu, który skończył się 22 października - to najniższy odczyt od czerwca 2000 r. Tutaj analitycy spodziewali się 2,043 mln osób.

SPADŁA LICZBA ZAPOWIADANYCH ZWOLNIEŃ W STANACH W X

W październiku liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 39,1 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2015, po spadku we wrześniu 2016 r. o 24,7 proc. - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

HILLARY CLINTON PROWADZI W SONDAŻU NYT/CBS

Na pięć dni przed wyborami prezydenckimi w USA Hillary Clinton prowadzi w sondażu przygotowanym na zlecenie New York Times/CBS Poll. Kandydatka Republikanów cieszy się 45-proc. poparciem, a jej republikański przeciwnik Donald Trump 42-proc. Błąd pomiaru wynosi 3 proc. Niezależni kandydaci Gary Johnson oraz Jill Stein zdobyli, odpowiednio 5 proc. i 4 proc. poparcia.

BREXIT WYMAGA ZGODY PARLAMENTU UK - WYSOKI TRYBUNAŁ

Brytyjski rząd potrzebuje zgody parlamentu na rozpoczęcie dwuletniej procedury Brexitu - orzekł w czwartek Wysoki Trybunał, czyli sąd najwyższy Wlk. Brytanii. Do tej pory rząd Zjednoczonego Królestwa był zdania, iż nie potrzebuje zgody parlamentu na notyfikację art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej.

"Notyfikacja art. 50 z pewnością skutkuje zmianą prawa krajowego" - ocenił sędzia John Thomas w uzasadnieniu.

Brytyjski rząd jest rozczarowany czwartkową decyzją Wysokiego Trybunału (High Court) i złoży apelację w tej sprawie - oświadczył rzecznik gabinetu. Posiedzenie apelacyjne zaplanowane jest na 5-8 grudnia tego roku. Brytyjski rząd podtrzymał wcześniejsze zobowiązanie do rozpoczęcia procedury wyjścia z UE do końca marca 2017 r.

BANK ANGLII POZOSTAWIŁ BEZ ZMIAN STOPY PROC. I TARGET SKUPU AKTYWÓW

Bank centralny Anglii (BoE) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi nadal 0,25 proc., po obniżce o 25 pkt. bazowych podczas sierpniowego posiedzenia BoE. Analitycy spodziewali się takiej decyzji banku centralnego. Bank utrzymał target zakupu aktywów - na poziomie 435 mld funtów. BoE podwyższył go w sierpniu z 375 mld funtów. Analitycy spodziewali się, że target ten pozostanie bez zmian.

W komunikacie po posiedzeniu wskazano, iż BoE posiada ograniczoną tolerancję dla utrzymywania się inflacji powyżej celu i może w pewnym momencie zacieśnić politykę monetarną. W komunikacie napisano, iż bank nie zamierza obniżać stóp procentowych w tym roku.

BANK ANGLII PODWYŻSZA PROGNOZY INFLACJI I PKB

Inflacja w Wlk. Brytanii w 2017 r. wyniesie 2,7 proc. - wynika z opublikowanej w czwartek prognozy Banku Anglii. W sierpniu BoE szacował, że inflacja w przyszłym roku wyniesie średnio 2 proc. Prognozy banku wskazują, iż do końca 2019 r. inflacja spadnie do 2,5 proc., a w późniejszym okresie powróci w pobliże 2-proc. celu BoE.

BoE szacuje, iż dynamika PKB w Wlk. Brytanii w 2017 r. wyniesie 2,2 proc., o 0,2 pkt. proc. więcej niż oczekiwano tego w sierpniu. Na przyszły rok BoE przewiduje wzrost PKB rzędu 1,4 proc., wobec 0,8 proc. oczekiwanego wzrostu wg prognoz z sierpnia. W 2018 r. gospodarka UK ma wzrosnąć o 1,5 proc., 0,3 pkt. proc. mniej niż wynikało z poprzednich prognoz, a w 2019 r. o 1,6 proc.

DO KOŃCA '17 SPADEK INWESTYCJI W ROPĘ O 370 MLD USD, CO PRZEŁOŻY SIĘ NA SPADEK PRODUKCJI

Do końca 2017 r. firmy wydobywające ropę obniżą wydatki inwestycyjne o 370 mld USD - prognozują analitycy Wood MacKenzie. Ich zdaniem, przełoży się to na 3-proc. produkcji ropy i gazu w tym roku, ekwiwalentu 5 mln baryłek ropy oraz 4-proc. w 2017 r., ekwiwalentu 6 mln baryłek.

ZYSK SOCIETE GENERALE POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Societe Generale, drugi największy bank Francji podał, iż wypracował w III kwartale 2016 roku zysk w wysokości 1,1 miliarda euro. Analitycy oczekiwali zysku banku na poziomie 790 milionów dolarów. Zysk za III kw. tego roku jest o 2,4 proc. niższy niż w ubiegłym. Przychody Societe Generale, chociaż spadły w III kw. tego roku o 5,6 proc. i wyniosły 6,01 miliarda euro to i tak były wyższe od prognozowanych przez analityków 5,94 mld euro. Bank przeznaczył w III kw. 417 milionów euro na "trudne" kredyty, o 27 proc. mniej niż w III kw. 2015 r.

WYNIK NETTO ING POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Wynik netto grupy ING w III kw. wyniósł 1,34 mld euro, wobec 1,15 mld euro oczekiwań. Całkowite przychody grupy wyniosły 4,36 mld USD, o 200 mln USD powyżej oczekiwań. Zysk przed opodatkowaniem ING wyniósł 1,88 mld USD, prognozowano tymczasem 1,61 mld USD. Współczynnik CET1 wzrósł kdk o 0,4 pkt. proc. do 13,5 proc.

BEZROBOCIE W STREFIE EURO W IX BEZ NIESPODZIANEK

Stopa bezrobocia w strefie euro we wrześniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 10,0 proc., wobec 10,0 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z +10,1 proc. - poinformował Eurostat. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,0 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 8,5 proc., wobec 8,5 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 8,6 proc. Najwyższa była w Hiszpanii: 19,3 proc., najniższa w Niemczech: 4,1 proc.