SensDx jest firmą zajmująca się diagnostyką cyfrową. Wprowadzony przez firmę test zapewnia szybką diagnostykę cyfrową na obecność SARS-CoV-2 i wirusa grypy A / B w wymazie z gardła. Test przy użyciu jednorazowych mikrosensorów oraz platformy diagnostycznej wykrywa obecność białek specyficznych dla danego wirusa. Ostateczny wynik testu jest dostępny dla pacjenta w ciągu 5-6 minut, wyjaśniono.

"Współpraca z SensDx to pierwszy krok naszej grupy do walki z epidemią. Liczby osób zarażonych na koronawirusa z ostatnich dni nie wyglądają optymistycznie i dynamicznie rosną. Dodatkowo, jesteśmy na początku sezonu grypowego. Na ten moment z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w ostatnim tygodniu września liczba zachorowań na grypę w Polsce wyniosła prawie 60 tys. osób. Zamierzamy jak najszybciej wspólnie z SensDx opracować wykorzystanie biosurfaktantów pochodzących z biorafinacji, w testach diagnostycznych na obecność wirusów" - powiedział wiceprezes Boruty Zachem Marcin Pawlikowski, cytowany w komunikacie.

Boruta-Zachem jest firmą produkcyjną, działającą w branży chemicznej, skupioną w trzech głównych obszarach: produkcji barwników i pigmentów, produkcji biosurfaktantów wykorzystywanych w branży chemicznej i kosmetycznej oraz badaniach i rozwoju innowacyjnych rozwiązań chemicznych. Od 2014 r. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.

(ISBnews)