Kierujący w koncernie działem badań i rozwoju produktów farmaceutycznych Mene Pangalos przekazał, że AstraZeneca spodziewa się również przed końcem marca bardzo oczekiwanych danych z końcowego etapu badań klinicznych w USA.

Koncern ogłosił również swoje wyniki finansowe za 2020 r. Przychody koncernu zwiększyły się o 9 proc. w stosunku do 2019 r. i osiągnęły wartość 26,6 mld dolarów. Zysk netto wzrósł ponad dwukrotnie - do 3,2 mld dolarów. Notowana na londyńskiej giełdzie firma przewiduje dalszy wzrost sprzedaży i wartości spółki w 2021 r. - podkreślono, że w tych szacunkach nie ujęto sprzedaży szczepionek przeciwko Covid-19.

Chociaż zainteresowanie opinii publicznej skupia się teraz na szczepionkach, podstawowa działalność AstraZeneca, czyli produkcja leków na cukrzycę, choroby serca, nerek i leków onkologicznych stale się rozwija - zauważa agencja Reutera. Sprzedaż leków na raka, które stanowią największą część produkcji koncernu wzrosła w ostatnim kwartale 2020 r. o 28 proc.

Opracowana we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego szczepionka AstraZeneca jest nazywana "szczepionką dla świata", ponieważ jest tańsza i łatwiejsza w dystrybucji niż preparaty konkurencyjnych firm - zauważa agencja. W ostatnim czasie firma miała poważne trudności z wywiązaniem się z zawartych już zamówień, opóźniają się dostawy m.in. dla Unii Europejskiej.

Pojawiają się też wątpliwości, czy preparat firmy skutecznie chroni przed nowymi wariantami koronawirusa. Badania z RPA, gdzie dominującą odmianą jest bardziej zaraźliwy wariant znany jako 501.V2 lub B.1.351, pokazały, że szczepionka AstraZeneca miała niską skuteczność w zapobieganiu łagodnej i umiarkowanej formie Covid-19 u młodych ludzi. Koncern tłumaczy, że szczepionka nadal powinna skutecznie chronić przed ciężkimi przypadkami choroby. Stosowanie preparatu, również w krajach, w których szerzą się nowe warianty, zaleca również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

"Czy nasza szczepionka jest perfekcyjna? Nie, nie jest perfekcyjna, ale jest wspaniała. Kto jeszcze wyprodukuje w lutym 100 mln dawek?" - mówił na konferencji prasowej Soriot. "Uratujemy tysiące ludzi" - podkreślił szef koncernu.

AstraZeneca zobowiązała się, że podczas trwania pandemii nie będzie czerpała zysków z produkcji szczepionki przeciwko Covid-19. (PAP)

adj/ tebe/