Gazeta informuje, że Adamed kontrolowany przez Małgorzatę i Maciej Adamkiewiczów zrealizował transakcję na wczesnym etapie badań.

Chodzi o potencjalny lek na schorzenia neuropsychiatryczne, w który zainwestowała notowana na Nasdaq grupa farmaceutyczna Acadia - czytamy.

"Transakcja jest o tyle wyjątkowa, że nie sprzedajemy cząsteczki, bo własność intelektualna zostaje u nas. Udzielamy wyłącznej licencji na dalszy rozwój leku i wprowadzenie go na rynek, jednocześnie zachowując wyłączność sprzedaży na rynku polskim i - ewentualnie - na pozostałych rynkach europejskich, oczywiście o ile cząsteczka przejdzie badania kliniczne i zostanie zarejestrowana w Europie" - powiedział gazecie Bartłomiej Żerek, dyrektor Departamentu Innowacyjnego w Adamedzie.

"Puls Biznesu" podaje, że Acadia wyceniana jest na Nasdaq na 4,4 mld dol., specjalizuje się w lekach neuropsychiatrycznych. Jej flagowy produkt to Nuplazid, stosowany m.in. u pacjentów z chorobą Parkinsona w celu ograniczenia zaburzeń psychotycznych. Cząsteczka, którą rozwijał Adamed, w taki portfel lekowy dobrze się wpisuje - ocenia gazeta.(PAP)