Jak zaznaczyła radca prawny w Kancelarii FKK Aleksandra Pakuła, gdy w styczniu bieżącego roku Polska Rada Centrów Handlowych poinformowała o 30 miliardowej stracie całego sektora, można było oczekiwać, że najgorsze branża ma już za sobą.

"Rozpędzająca się trzecia fala pandemii nie pozostawia jednak złudzeń, firmy działające w centrach handlowych czekają kolejne chude tygodnie, których wiele z nich, bez odpowiedniego wsparcia może już nie przetrwać" - dodała.

W ocenie prawniczki przedsiębiorcom kończy się paliwo finansowe. "Firmy musiały zrewidować swoje założenia i strategie biznesowe, a obecnie zastanawiają się, jak w ogóle przetrwać do momentu odmrożenia gospodarki" - wskazała.

Według prezes PMR Restrukturyzacje Małgorzaty Anisimowicz strategia opierająca się na bierności i wyczekiwaniu nie pozwoli wielu firmom przetrwać do kolejnego „odmrożenia” gospodarki, dlatego każdy podmiot zmagający się z utratą płynności finansowej już teraz powinien rozważyć podjęcie działań restrukturyzacyjnych.

Reklama

"Niestety duża część polskich przedsiębiorców zbyt długo zwleka z decyzją o naprawie firmy. W konsekwencji problemy narastają, długi mnożą się, a zawarcie układu z wierzycielami staje się trudniejsze" - wskazała.

Jak dodała, firmy czekają, ponieważ boją się, że proces naprawczy będzie skomplikowany i bardzo czasochłonny, ale dziś wcale nie musi taki być. "Dzięki uproszczonemu postępowaniu restrukturyzacyjnemu, wprowadzonemu w czerwcu ubiegłego roku wraz z tarczą 4.0, firmy same mogą rozpocząć naprawę swojego biznesu. Takie postępowanie trwa maksymalnie 4 miesiące i toczy się bez udziału sądu" – przypomniała Anisimowicz.

Zaznaczyła, że przy bardziej zaawansowanych problemach przedsiębiorcy cały czas mogą skorzystać również z czterech pozostałych narzędzi tj. postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i sanacyjnego.

W związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19 w Polsce od soboty, 20 marca br. zamknięte są w całym kraju m.in. hotele i część sklepów w galeriach handlowych. Obostrzenia obowiązują do 9 kwietnia. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt