Zysk operacyjny wyniósł 338,17 mln zł wobec 450,15 mln zł zysku rok wcześniej.

Biorąc pod uwagę nową rzeczywistość, w której funkcjonuje spółka, trendy społeczne oraz zmieniające się preferencje klientów, Echo Investment coraz bardziej koncentruje się na sektorze mieszkaniowym. Mieszkania na sprzedaż i mieszkania na wynajem stanowią dziś około jednej czwartej wartości aktywów spółki. Ze względu na duży potencjał rozwoju tego sektora w Polsce i mniejsze zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne, ambicją Echo Investment jest znaczące zwiększenie udziału projektów mieszkaniowych w bilansie. Po sfinalizowaniu zakupu większościowego pakietu udziałów w spółce Archicom, tylko w 2021 roku grupa rozpocznie budowę 7 tys. mieszkań na sprzedaż i wynajem, podała spółka.

"W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o zwiększeniu koncentracji na sektorze mieszkaniowym oraz o realizacji większości inwestycji w ramach wielofunkcyjnych, dużych projektów zwanych 'destinations'. Te kierunki wpisują się w naszą obecną strategię, która zakłada również, że dążymy do pozycji lidera w każdym segmencie, w którym działamy. Zamierzamy rokrocznie zwiększać naszą obecność na rynku mieszkaniowym, a dzięki połączeniu sił z Archicomem nasza grupa stanie się największym deweloperem mieszkaniowym w Polsce" - powiedział prezes Nicklas Lindberg, cytowany w komunikacie.

W 2020 roku deweloper zakończył budowę jedenastu projektów mieszkaniowych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu oraz rozpoczął budowę i sprzedaż mieszkań w siedmiu nowych inwestycjach, co zwiększyło ofertę o blisko 1,3 tys. mieszkań. W ubiegłym roku spółce udało się podpisać z klientami 1 570 umów sprzedaży, co jest wynikiem o 16% lepszym od ubiegłorocznego. W tym samym czasie klienci odebrali klucze do 1 505 mieszkań, co oznaczało wzrost o 19% w stosunku do 2019 roku. W samym IV kwartale 2020 roku sprzedaż wyniosła 464 lokale, a przekazania -792.

Resi4Rent, największa prywatna firma z mieszkaniami na wynajem w Polsce, ma obecnie blisko 1,8 tys. mieszkań we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie, a w 2021 roku odda do użytku kolejne 460 mieszkań i rozpocznie budowę ponad 3 tys. dodatkowych lokali. Docelowo, do 2025 r., wprowadzi do oferty 10 tys. mieszkań w sześciu największych miastach Polski - w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu, wynika także z materiału.

"Sytuacja finansowa Echo Investment jest stabilna. W 2020 r. wypracowaliśmy ponad 122 mln zł skonsolidowanego zysku netto, a na koniec okresu mieliśmy na kontach zgromadzone 327 mln zł. Dodatkowo w 2020 r. kupiliśmy atrakcyjne nieruchomości z przeznaczeniem pod zabudowę o potencjale ok. 275 tys. m2 powierzchni mieszkaniowej i usługowej. Z tak mocną sytuacją finansową i imponującym bankiem ziemi jesteśmy gotowi do realizacji naszej strategii" - dodał wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd.

W minionym roku dział biurowy Echo Investment koncentrował się na zakończeniu zgodnie z zakładanymi terminami realizacji budynków biurowych oraz na pozyskiwaniu dla nich najemców. Deweloper oddał do użytku pięć projektów o łącznej powierzchni ponad 125 tys. m2. Na koniec roku ich średni poziom wynajęcia przekraczał 60%, a obecny poziom komercjalizacji i prowadzone zaawansowane rozmowy zbliżają ten wskaźnik do 85%, co czyni budynki gotowymi do sprzedaży, poinformowano.

W czasie pandemii najbardziej ucierpiał sektor handlowy, głównie ze względu na trzykrotny lockdown i ciągle przedłużające się restrykcje. Priorytetem dla działów wynajmu i zarządzania Echo było wypracowanie porozumienia z najemcami w sprawie zasad powrotu działalności centrów handlowych. Najważniejszym wydarzeniem dla projektów handlowych spółki w 2020 roku było otwarcie pierwszego w Polsce sklepu Primark w Galerii Młociny w Warszawie. Był to jeden z najbardziej oczekiwanych debiutów na polskim rynku, co zdecydowanie wzmacnia atrakcyjność tego projektu, zaznaczono.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 212,85 mln zł w 2020 r. wobec 880,13 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2020 r. wyniósł 57,83 mln zł wobec 21,41 mln zł zysku rok wcześniej.

Echo Investment jest polskim deweloperem, który realizuje inwestycje w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym oraz biurowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na GPW. W 2020 r. miała 1,21 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)