"Po pięciu miesiącach nasze zakontraktowanie sektora ERP wynosi 145,9 mln zł, czyli jest o 21% wyższe niż w czerwcu ubiegłego roku. W naszej opinii, utrzymamy dynamiczne tempo wzrostu sprzedaży systemów klasy ERP w całym 2021 r. - powiedział Rymarczyk podczas konferencji prasowej.

Dodał, że na wzrost przychodów ze sprzedaży duży wpływ miała również popularności usług chmurowych.

Reklama

"Sprzedaż produktów w modelu cloud wzrosła w 2020 roku o 26% i osiągnęła wynik 40,6 mln zł, a w I kw. 2021 roku wyniosła już 13,3 mln zł, czyli o 35% więcej niż przed rokiem" - wskazał wiceprezes.

Rymarczyk zwrócił także uwagę, że w ubiegłym roku marża sektora ERP wyniosła 309,2 mln zł i była o 9% wyższa niż w 2019 r. 34% sprzedaży pochodziło z działalności na rynkach zagranicznych. Z kolei w I kw. 2021 r. marża wzrosła o 12% r/r i osiągnęła poziom 80,6 mln zł.

Zdaniem wiceprezesa, rozwój sektora możliwy jest również dzięki dużym nakładom na prace badawczo-rozwojowe oraz rozbudowie portfolio produktów.

"W 2020 r. spółka wydała na działania R&D 263 mln zł, z czego 75,5 mln zł zostało przeznaczone na innowacje w systemach do zarządzania przedsiębiorstwami czyli głównie na nowe produkty" - dodał Rymarczyk.

W 2019 roku wartość nakładów na prace badawczo-rozwojowe spółki wyniosły 230 mln zł.

Wiceprezes podkreślił, że pozycja Comarch będzie umacniana m.in. dzięki realizacji strategii biznesowej opartej o Chmurę Comarch, działalność biznesowa w sektorze e-commerce oraz większy nacisk w systemach klasy ERP na obszar user experience, a także zastosowanie sztucznej inteligencji (AI).

"Aktualnie trwają prace nad wykorzystaniem AI w obszarach: zarządzanie zapasami, księgowości czy też planowania produkcji oraz handlu internetowego. My posiadamy odpowiednie 'paliwo' dla AI w naszej chmurze, gdzie na koniec maja notowaliśmy 28 200 firm. Do wzmocnienia usług chmurowych budujemy w kolejnych krajach własne data center. Ośrodki przetwarzania danych działają już w Polsce, Francji i Niemczech, a na połowę przyszłego roku planujemy otwarcie centrum przetwarzania danych w USA" - podsumował Rymarczyk.

Comarch specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 1,54 mld zł w 2020 r.

(ISBnews)