Przyznanie patentu uwarunkowane jest wniesieniem przez Genomtec wymaganych opłat urzędowych. Zarząd Genomtec podjął już pozytywną decyzję w tej sprawie, a wniesienie opłat nastąpi wkrótce, zaznaczono.

Wynalazek z nową ochroną patentową obejmuje kluczowe rozwiązania techniczne związane z autorskim systemem bezkontaktowego grzania i detekcji temperatury opracowanym na potrzeby m.in. platformy POCT Genomtec ID. To pierwszy patent przyznany przez Japoński Urząd Patentowy i czwarty otrzymany przez Genomtec. Firma jest w toku postępowań w ponad dwudziestu zgłoszeniach patentowych na całym świecie, podano.

Reklama

"Każdy kolejny obszar ochrony patentowej, który otrzymujemy, chroni nas przed kopiowaniem naszej technologii i tym samym zwiększa wartość Genomtec na globalnym rynku spółek specjalizujących się w diagnostyce molekularnej. Wzmacnia również konkurencyjność naszego kluczowego projektu jakim jest Genomtec ID. Japonia i Stany Zjednoczone, gdzie technologia i nasze flagowe urządzenie są już objęte ochroną patentową, to jedne z najbardziej dynamicznych krajów, gdzie powstają podobne wynalazki. To daje nam silną pozycję negocjacyjną przed podpisaniem umów komercyjnych z wybranymi partnerami w zakresie realizacji strategii komercjalizacji" - powiedział CEO Genomtec Miron Tokarski, cytowany w komunikacie.

Postępowania patentowe mają na celu zabezpieczanie kluczowych interesów oraz wpisują się w strategię rozwoju Genomtec, uwzględniającą budowanie portfolio praw własności intelektualnej. Z kolei diagnostyka POCT z wykorzystaniem platformy Genomtec ID jest kluczowym obszarem działalności spółki, zakończono.

Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Flagowym rozwiązaniem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT. Innowacyjny system diagnostyczny będzie w stanie przeprowadzić jednocześnie kilka testów z jednej próbki, m.in. w kierunku określenia przyczyny infekcji dróg oddechowych, czy chorób przenoszonych drogą płciową, w czasie 15 minut. Spółka prowadzi prace nad kilkoma rozwiązaniami z zakresu mobilnej diagnostyki molekularnej. Świadczy również usługi badawcze oraz diagnostyczne dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych. Genomtec zadebiutował na rynku NewConnect w marcu 2021 r.

(ISBnews)