Reklama

"Plan inwestycyjny Grupy Synthos przewiduje ok. 5 mld zł do roku 2025. Największe nakłady pochłonie akwizycja zakładów kauczuków syntetycznych w Niemczech od firmy Trinseo za prawie 0,5 mld USD oraz budowa bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu za prawie 0,5 mld zł" - powiedział Warmuz w rozmowie z ISBnews.

Gazowa elektrociepłownia, która ma zastąpić dwa piece węglowe, zgodnie z planem zostanie zrealizowana do końca 2023 roku.

"Poza tym rozbudowujemy instalację dyspersji, inwestujemy w nowe moce do produkcji materiałów izolacyjnych, inwestujemy duże pieniądze w instalacje środowiskowe, w bio-butadien, no i zmieniamy energetykę poprzez spółkę Synthos Green Energy" - dodał.

Jak podkreślił, akwizycja biznesu kauczukowego od Trinseo w niemieckim Schkopau jest na etapie złożonego wniosku do Komisji Europejskiej.

"Mamy nadzieję, że decyzję Komisji otrzymamy jeszcze w tym roku, po jej uzyskaniu powinniśmy sfinalizować transakcję w ciągu około miesiąca" - podsumował prezes Synthosu.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r. Strategia spółki opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjności i wprowadzaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Synthos posiada 7 zakładów produkcyjnych - zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii - oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)