Analitycy banku sprawdzili koszty energii holenderskich firm i skonfrontowali je z ich obrotami i zyskiem. Ich zdaniem wysokie ceny gazu i prądu dotkną najbardziej ogrodnictwo szklarniowe, przemysł papierniczy i chemiczny. Podmioty z tych sektorów mają najwyższe rachunki za energię.

„Już w 2019 r. rachunki za energię w ogrodnictwie szklarniowym były porównywalne z ich zyskami” – czytamy w opracowaniu banku. Jak podaje dziennik „De Volkskrant”, wzrost cen energii spowoduje konieczność zamknięcia wielu szklarni lub też zmniejszenie oświetlania upraw, co w konsekwencji doprowadzi do niższych zbiorów.

Część przedsiębiorstw będzie się starała przenosić koszty na konsumentów, ale często będzie to niemożliwe ze względu na międzynarodową konkurencję. Bank przypomina, że holenderscy plantatorzy konkurują z tańszymi dostawami owoców i warzyw np. z Hiszpanii.

Zdaniem ABN Amro cena gazu w 2021 r. pozostanie wysoka, a fakt, iż jest ona obecnie prawie cztery razy wyższa niż na początku roku spowoduje, że zyski przedsiębiorstw będą znacznie niższe. Analitycy banku prognozują, że ceny tego surowca ustabilizują się dopiero w 2023 r.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)