"14 stycznia walne dało zarządowi zielone światło na przejście z NewConnect na rynek główny. To przejście dokona się prawdopodobnie w II kw. br. Przejście będzie związane z emisją nowych akcji spółki. Planujemy zebrać między 40 a 50 mln zł, a udział nowych akcji w kapitale zakładowym będzie do 20%" - powiedział Brona podczas Space Investor Day, organizowanego przez InnerValue oraz Strefę Inwestorów.

"Deklarowaliśmy, że w 2022 r. będziemy musieli pozyskać kolejne pieniądze. Mówiliśmy, że prawdopodobnie w II poł. 2022 r. ten kapitał będziemy chcieli zebrać. Teraz zdecydowaliśmy się na emisję w I półroczu, więc przyspieszyliśmy mniej więcej o pół roku. To jest związane m.in. z utrzymywaniem odpowiednich zasobów magazynowych. Nie spodziewaliśmy się rok temu, że aby mieć dostęp do elektroniki kosmicznej trzeba będzie czekać 12-24 miesiące na dostawy" - wyjaśnił.

Reklama

Prezes wymienił także, że w gronie pożądanych nowych akcjonariuszy są mali inwestorzy, duże fundusze i dodatkowo spółka ma nadzieję na inwestora zagranicznego, choć zdaje sobie sprawę, że przy tej wielkości emisji trudno zainteresować duży podmiot z zagranicy.

Prezes został także zapytany kiedy spółka spodziewa się wyższej marżowości.

"Mamy zamiar zwiększać udział projektów marżowych. Chcemy wychodzić powoli ze współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, gdzie marża jest niska. Na produktach kwantowych te marże mogą osiągnąć kilkadziesiąt procent już w tej chwili, natomiast większość pieniędzy jest reinwestowanych w działalność badawczo-rozwojową. Wydaje mi się, że moment zakończenia głównych projektów badawczo-rozwojowych, czyli koniec 2023 r., być może 2024 r., to jest ten moment, gdy ta marżowość się pojawi" - powiedział.

Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w październiku 2021 r.

(ISBnews)