Synektik zakłada, że sprzedaż 2-3 robotów chirurgicznych da Vinci kwartalnie jest realna, uważa prezes spółki Cezary Kozanecki. W I kwartale roku obrotowego (październik-grudzień 2022 r.) spółka sprzedała 8 takich systemów.

"Taka kumulacja, jaka miała miejsce w ostatnim kwartale, kiedy sprzedaliśmy 8 systemów, jest pewnie nie do powtórzenia, ale uważamy, że w długim terminie sprzedaż 2-3 systemów kwartalnie jest jak najbardziej do utrzymania" - powiedział Kozanecki podczas konferencji prasowej.

"Na kolejne trzy kwartały przewidujemy sprzedaż 8 systemów" - dodał.

Podkreślił, że spółka jest obecnie w trakcie dwóch postępowań w Polsce i dwóch w Czechach. Według niego rynek w Polsce, Czechach i na Słowacji ma duży potencjał rozwojowy. Dodał, że w dwóch ostatnich krajach spółka zidentyfikowała 11 projektów, które mogą zaowocować potencjalnymi zamówieniami.

Wcześniej spółka prognozowała sprzedaż 5-6 systemów rocznie.

Reklama

Prezes Synektika zaznaczył, że sprzedaż kolejnych robotów generuje wzrost przychodów powtarzalnych.

"Instalacja robota jest otwarciem drogi do sprzedaży instrumentów i usług serwisowych. Będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której sprzedaż robotów będzie constans, a przychody będą rosły" - powiedział.

Przychody powtarzalne spółki wzrosły w I kw. roku obrotowego 2022/23 o 217% do 21,4 mln zł, a w okresie 12 miesięcy o 314% do 75,4 mln zł, podano w prezentacji.

Skonsolidowane przychody razem sięgnęły 143,81 mln zł w I kw. r.obr. 2022/2023 wobec 35,42 mln zł rok wcześniej.

Grupa Synektik dostarcza rozwiązania informatyczne, nowoczesną technologię oraz pełen zakres usług i wsparcia dla placówek medycznych, w zakresie radiologii, onkologii, kardiologii i neurologii. Synektik powstał w 2001 roku, od 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

(ISBnews)