"Zakupiliśmy 100 proc. udziałów w spółce KUFPEC Norway, przez co zyskujemy tym samym udział w 11 koncesjach, pięciu złożach, czyli zwiększamy własne wydobycie w Norwegii" - powiedział na konferencji prasowej Daniel Obajtek, informując o strategicznych inwestycjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jak dodał, poprzez tę akwizycję, wydobycie zwiększy się w Norwegii o ponad miliard metrów sześciennych gazu.

Umowa dotyczy przejęcia wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway AS

"Dziś w Norwegii wydobywamy około 3,5 miliarda metrów sześciennych gazu. To też nie stałoby się, gdybyśmy cały czas w tej Norwegii nie inwestowali - zarówno organicznie jak i poprzez mniejsze akwizycje" - wskazał szef Orlenu.

Reklama

Dodał, że ta akwizycja - ponad miliard metrów sześciennych gazu - "zapewnia nam wypełnienie gazociągu Baltic Pipe w następnym roku o 50 proc. własnego wydobycia". "Drugie 50 proc. jest z kontraktów, które zawarliśmy" - przekazał.

"W przeciwieństwie do dotychczasowych akwizycji PGNiG Upstream Norway, umowa dotyczy przejęcia wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway AS wraz z całym jej majątkiem. Umowna cena transakcji wynosi 445 mln dolarów na dzień 1 stycznia 2023 r. i obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych" - napisano w poniedziałkowym komunikacie spółki.

"W efekcie transakcji wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej" - podano.

autor: Aneta Oksiuta