CBS informuje, że liczba likwidowanych firm była najwyższa od pierwszego pomiaru w 2007 r. Z obecnych badań wynika, że 85 procent zamknięć dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej a ponad jedna trzecia wszystkich zamkniętych firm istniała od trzech lat lub krócej.

„W tym roku zakończyło się wsparcie państwa uruchomione w celu pomocy przedsiębiorcom dotkniętym pandemią koronawirusa” – powiedziała dziennikowi „NRC” Marjolijn Jaarsma z urzędu. W jej ocenie to w pewnym stopniu może wytłumaczyć ten wzrost.

Jaarsma zwraca także uwagę, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku przestało działać prawie 7 tys. sklepów internetowych. Ma to jej zdaniem związek z zakończeniem pandemicznych obostrzeń i ponownym otwarciem zamkniętych wcześniej sklepów stacjonarnych.

Reklama

Omawiający wyniki raportu CBS portal NOS wskazuje na jeszcze jedną, możliwą przyczynę rosnącej liczby likwidacji firm. Zdaniem NOS ma to być także związane z tym, iż o powodu niedoborów na rynku pracy coraz więcej osób rezygnuje z jednoosobowej działalności gospodarczej na rzecz etatu.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)