Szef dyplomacji zaznaczył, że inwestycja stworzy 400 nowych miejsc pracy na Węgrzech.

Prezes Lidl Hungary Jenoe Grosz powiedział, że czwarte centrum logistyczne Lidla powstanie w miejscowości Ecser w komitacie Pest i będzie dużo większe niż trzy istniejące bazy magazynowe – ma liczyć 62 tys. metrów kwadratowych. Według planów obiekt będzie gotowy w listopadzie 2021 roku.

Reklama

Szijjarto wyraził przekonanie, że należy się obecnie skoncentrować na ochronie gospodarki przed skutkami pandemii koronawirusa, a w światowej gospodarce sukces odniesie w przyszłości ten, kto w porę podejmie właściwe decyzje, zaś kraj, w którym teraz inwestują firmy, osiągnie długoterminowe korzyści.

Dlatego – jak podkreślił – ogromne znaczenie ma fakt, że Lidl mimo obecnych trudności w gospodarce międzynarodowej właśnie na Węgrzech postanowił zrealizować swą następną inwestycję.

Grosz przypomniał, że Lidl rozpoczął działalność na Węgrzech w 2004 roku i od tego czasu zbudował w tym kraju 183 supermarkety oraz trzy bazy logistyczne. Pod względem rocznego przychodu sieci handlowych zajmuje już drugie miejsce na Węgrzech. W roku podatkowym od marca 2019 do lutego 2020 roku przychód brutto Lidl Magyarorszag wyniósł 685 mld forintów (prawie 2 mld euro).

Grosz zaznaczył też, że Lidl zatrudnia na Węgrzech 7 tys. osób i współpracuje obecnie z 490 węgierskimi dostawcami, a niemal 60 proc. towarów sprzedawanych w węgierskich supermarketach jest rodzimej produkcji.