"Na stanowisko prezesa zarządu Polska Press został powołany Marcin Dec, ceniony menadżer, związany z branżą mediowo-reklamową od ponad 20 lat" - oznajmiła w środowym komunikacie spółka. Jak podkreślono w informacji, "decyzja Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia umożliwi przyspieszenie procesu integracji Polska Press w ramach Grupy Orlen".

"Marcin Dec będzie pełnił funkcję prezesa do czasu ukształtowania się składu zarządu Polska Press" - zaznaczyła spółka. Wyjaśniła przy tym, iż aktualnie zarząd Polska Press pracuje w czteroosobowym składzie. Oprócz prezesa Marcina Deca zasiadają tam wiceprezes Dariusz Świąder oraz członkinie zarządu: Magdalena Chudzikiewicz i Dorota Kania.

Jak przekazała Polska Press, Marcin Dec od października 2020 r. pełni funkcję prezesa zarządu Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU. "Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce oraz krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w Wielkiej Brytanii i USA" - podkreśliła spółka, przedstawiając sylwetkę nowego prezesa.

Reklama

Marcin Dec ukończył kierunek Międzynarodowe Sprawy Polityczne i Ekonomiczne w Szkole Głównej Handlowej oraz studia doktoranckie w SGH z zakresu marketingu międzynarodowego. Jest prelegentem na seminariach i konferencjach branżowych, a także członkiem jury wielu prestiżowych konkursów, m.in. Effie oraz na Dyrektora Marketingu Roku.

Według Polska Press w ostatnich latach Dec pełnił funkcję CEO w Grupie IPG Mediabrands w Polsce, która obejmuje domy mediowe: Initiative, Universal McCann, BPN i U2 Media oraz Reprise Media. W tym czasie - jak podała spółka – m.in. "pozyskał wielu nowych klientów i zwiększył przychody Grupy o ponad 300 proc."

W informacji przypomniano, że IPG Mediabrands w 2017 r. została najwyżej sklasyfikowaną grupą pod względem jakości obsługi i satysfakcji klientów w branżowym raporcie rocznym wydawanym przez Media & Marketing Polska.

Polska Press podkreśliła, że Dec przez 16 lat był związany z domem mediowym Initiative. W latach 2004-2006 pełnił funkcję media directora, w latach 2006-08 dyrektora zarządzającego, natomiast CEO od 2008 r. W 2012 r. został też szefem uruchomionego wówczas polskiego oddziału BPN. Wcześniej przez siedem lat pracował w OMD Poland. Pełnił tam m.in. funkcję dyrektora zarządzającego pionu Brand & Media.

"Grupa IPG Mediabrands, pod kierownictwem Marcina Deca, była zaangażowana w realizację wielu projektów dla firm działających na międzynarodowym rynku. Obsługiwała klientów m.in. z branży motoryzacyjnej - BMW, Peugeot, finansowej - Millennium Bank, SKOK, ubezpieczeniowej - PZU, Link4, handlu detalicznego - Tesco, e-commerce - Allegro, telekomunikacyjnej - Orange, OTC - Merck, Walmark i FMCG - Nestle, Tchibo, Carlsberg" - zaznaczyła w komunikacie Polska Press.

W ubiegłym tygodniu Polska Press informowała, że w związku ze zmianą właściciela i przejęciem tej spółki przez PKN Orlen, zmienił się skład rady nadzorczej. Dotychczasowi członkowie rady Polska Press zostali odwołani i powołano nowy czteroosobowy skład z szefem rady, którym został Tomasz Jakubiak, wiceprezes PGE Ventures, oraz z członkami, którymi zostali: Marcin Dec, Marcin Jankowski i Magdalena Skowyrska.

Polska Press informowała wcześniej, iż 1 marca zawarta została umowa kupna tej spółki przez PKN Orlen. „Oznacza to, że spółka PKN Orlen jest formalnym właścicielem Polska Press, która wchodzi obecnie w skład Grupy Kapitałowej Orlen” – informowano wówczas w komunikacie.

Na początku marca Polska Press oznajmiła o rezygnacji prezes spółki Doroty Stanek, która stanowisko to piastowała od 2004 r. Z początkiem kwietnia do zarządu Polska Press powołana została dziennikarka i autorka książek związana dotychczas m.in. z „Gazetą Polską Codziennie” i Telewizją Republika, Dorota Kania, która przejęła obowiązki odwołanego z końcem marca członka zarządu Pawła Fąfary.

W poniedziałek na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja, w której napisano, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Wskazano, że informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował oświadczenie, zgodnie z którym analizuje dalsze kroki prawne w tej sprawie, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił z kolei, że nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie jeszcze przed wydaniem przez sąd postanowienia.

"Nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia. W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania ani skuteczność nabycia tego podmiotu" - stwierdził Obajtek. Dodał, że "postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press".