Plan na 2022 rok zakłada nakłady na rafinerię na poziomie 4,5 mld zł, na petrochemię 5,1 mld zł, na energetykę 3,9 mld zł, na detal 1 mld zł, a na wydobycie 0,3 mld zł, podano w prezentacji wynikowej.

Wśród najważniejszych projektów rozwojowych, planowanych do realizacji w 2022 roku, PKN Orlen wymienia budowę instalacji hydrokrakingu na Litwie, instalacji bioetanolu 2. generacji w Orlen Południe, instalacji HVO (uwodornienia olejów roślinnych) w Płocku, instalacji visbreakingu w Płocku, rozbudowę zdolności produkcyjnych instalacji olefin w Płocku, rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów w Anwilu, modernizację aktywów energetycznych oraz przyłączenie nowych odbiorców w Enerdze, budowę CCGT Ostrołęka i CCGT Grudziądz oraz budowę farmy wiatrowej na Bałtyku.

Reklama

Planowane jest włączenie do sieci ponad 30 stacji i ponad 30 punktów Stop Cafe/Star Connect oraz wprowadzanie nowych usług i produktów.

Capex w 2022 r. koncentrować ma się w 81% na Polsce, 10% w Czechach, 5% na Litwie, 2% w Niemczech i po 1% w Kanadzie i Słowacji.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)