Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2024 roku, a nowa fabryka rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku. Jest to największa inwestycja zagraniczna w Polsce w ostatnich latach.

"Daikin Europe świętuje w tym roku doniosły kamień milowy: naszą 50. rocznicę działalności w Europie. Działamy na rynku europejskim od momentu rozpoczęcia produkcji w 1973 roku w naszej pierwszej europejskiej fabryce w Ostendzie, w Belgii. W oparciu o naszą "Strategię bliskości"; mamy lokalnie ugruntowaną pozycję i produkujemy blisko rynków, na których sprzedajemy. Dzięki inwestycji 300 mln euro tutaj w Polsce, zobowiązujemy się do stworzenia 3 000 miejsc pracy do 2030 roku i rozwijania współpracy z lokalnymi dostawcami w Polsce przez wiele kolejnych lat" - powiedział prezes Daikin Europe N.V. i Senior Executive Officer, Daikin Industries, Ltd. Masatsugu Minaka, cytowany w komunikacie.

Zakład powstanie na działce o powierzchni 320 000 m2. Decyzja o ulokowaniu nowej fabryki w Polsce wiąże się z wieloma korzyściami: pozwoli firmie Daikin na dostęp do największych zasobów wykwalifikowanych pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej, da jej dostęp do innych rynków oraz możliwość korzystania ze stabilnych łańcuchów dostaw, podano także.

"To największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ostatnie lata są rekordowe pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski. Atrakcyjność inwestycyjna Polski jest potwierdzona w różnego rodzaju rankingach eksperckich, a także ma odzwierciedlenie w ratingach polskiej gospodarki. Nasze atuty to przede wszystkim atrakcyjne położenie geograficzne, wielkość rynku, wysoko wykwalifikowane kadry, sieć uczelni czy zachęty skierowane do inwestorów. Polska gospodarka wielokrotnie udowodniła swoją siłę i stabilność. Nowa inwestycja Daikin w Polsce jest tego potwierdzeniem" - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Reklama

Do roku 2025 rocznie w Europie będzie instalowanych co najmniej 3,5 miliona pomp ciepła, co oznacza wzrost o około 30% w skali roku, co wpisuje się w rozwiązania oparte na czystej energii w ramach transformacji energetycznej w Europie,podano także.

"Nowa fabryka wpisuje się w strategię 'bliskości' firmy Daikin, zgodnie z którą wszystkie produkty sprzedawane w Europie są także tutaj opracowywane i wytwarzane, by zaspokajać lokalne potrzeby. Ten zakład produkcyjny, wraz z istniejącymi europejskimi fabrykami w Belgii, Czechach i Niemczech, będzie wytwarzał największą liczbę pomp ciepła Daikin w Europie" - czytamy dalej.

Daikin Industries, z siedzibą w Osace w Japonii, zatrudnia ponad 89 000 osób na całym świecie. Daikin Europe N.V. jest spółką zależną Daikin Industries Ltd. i wiodącym dostawcą technologii ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Firma projektuje, produkuje i wprowadza na rynek asortyment urządzeń, jak również dostosowane do potrzeb rozwiązania dla budynków mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Główna siedziba Daikin Europe Group znajduje się w Belgii, w Ostendzie. Firma została założona w 1972 roku, produkcja w Europie rozpoczęła się w 1973 roku.

(ISBnews)