Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 613 punktów, czyli 1,81 proc. i wyniósł 33.296,96 pkt.

W najbliższym czasie wskazana jest ostrożność

S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,56 proc. i wyniósł 3.928,86 pkt. Indeks zanotował najgorszy dzień od ponad miesiąca.

Reklama

Nasdaq Composite poszedł w dół o 1,24 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.957,01 pkt.

"Mieliśmy bardzo mocny początek roku, ale teraz jesteśmy w środku intensywnego sezonu publikacji wyników przez spółki, otrzymaliśmy też słabsze dane o sprzedaży detalicznej, a wczoraj odczyt indeksu Empire Manufacturing. Do tego dochodzi posiedzenie Fed 1 lutego" - wskazał Yung-Yu Ma, główny strateg inwestycyjny BMO Wealth Management.

"Może nie ma bardzo dużych powodów do nerwowego zachowania, ale wszystkie te czynniki sugerują że w najbliższym czasie wskazana jest ostrożność" - dodał.

W ostatni piątek w USA rozpoczął się sezon wyników spółek za czwarty kwartał 2022 roku. Otworzyły go największe amerykańskie banki, tj. JPMorgan, Citi, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley i Wells Fargo. W czwartek wyniki zaprezentuje Netflix.

Według danych Refinitiv analitycy oczekują obecnie, że zyski spółek z indeksu S&P 500 w ujęciu rok do roku spadną o 2,4 proc. w IV kwartale, w porównaniu z prognozowanym spadkiem o 1,6 proc. na początku 2023 r.

„To naprawdę kluczowy sezon wyników, aby dowiedzieć się, czy firmy są w stanie przetrwać burzę i jak długo są w stanie znieść trwającą zawieruchę. Nadal uważam, że znajdujemy się w miejscu, w którym rynek ma tendencję do rajdu na złych wiadomościach, ponieważ spodziewa się, że Fed zwolni tempo podwyżek stóp proc.” – powiedziała analityczka Liz Young z SoFi.

„Biorąc pod uwagę trudne otoczenie, niektóre części rynku inwestycji instytucjonalnych obawiają się, że prognozy zysków w USA mogą być nadal zbyt wysokie na 2023 r., a akcje po drugiej stronie Atlantyku mogą nie być w stanie utrzymać swojej obecnej silnej pozycji” – dodał Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w A.J. Bell.

Trzymaj napoje owsiane

United Airlines stracił prawie 5 proc., chociaż wcześniej zyskiwał ponad 4 proc. Zysk tej linii lotnicznej w czwartym kwartale przewyższył szacunki analityków z Wall Street.

IBM spadł ponad 3 proc. po tym, jak Morgan Stanley obniżył rekomendację dla akcji spółki do „równoważ” z „przeważaj”, powołując się na spowolnienie wzrostu przychodów.

Moderna zwyżkowała o 3 proc. na koniec dnia, ale wcześniej około 10 proc., po tym, jak firma stwierdziła, że jej eksperymentalna szczepionka matrycowego RNA przeciwko wirusowi RSV była na 83,7 proc. skuteczna w zapobieganiu chorobom u dorosłych w wieku 60 lat i starszych.

Oatly Group na zamknięciu spadł 4 poc., chociaż w ciągu dnia rósł o 8 proc. po tym, jak Mizuho Securities podniósł rekomendację dla akcji spółki zajmującej się napojami owsianymi do „kupuj” z „trzymaj”.

W centrum uwagi inwestorów w środę były najnowsze informacje makro z amerykańskiej gospodarki. Rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej wzbudziły na nowo obawy o recesję.

Sprzedaż detaliczna w grudniu 2022 r. spadła o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż spadnie o 0,9 proc. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut spadła o 1,1 proc. mdm. Oczekiwano -0,5 proc.

Miesiąc wcześniej sprzedaż detaliczna spadła o 1 proc. w ujęciu mdm (po korekcie z -0,6 proc), a z wykluczeniem sprzedaży aut spadła o 0,6 mdm (po rewizji -0,2 proc.).

Wskaźnik PPI w USA w grudniu spadł o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrósł o 6,2 proc. Oczekiwano -0,1 proc. i 6,8 proc. odpowiednio. W ujęciu bazowym PPI wzrósł o 0,1 proc. mdm, a rdr wzrósł o 5,5 proc. Spodziewano się +0,1 proc. i 5,6 proc. odpowiednio.

Produkcja przemysłowa w USA w grudniu spadła o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca. Oczekiwano -0,1 proc. mdm, wobec -0,6 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -0,2 proc.

Przetwórstwo przemysłowe spadło o 1,3 proc. mdm. Prognozowano -0,2 proc., wobec -1,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -0,6 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło 78,8 proc. vs konsensus 79,5 proc. i wobec 79,4 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 79,7 proc.

Rentowność 10-letnich UST spadła o 12 pb. do 3,43 proc. Dochodowość 30-letnich spadła o 9 pb. do 3,57 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -69 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie -126 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty są wyceniane po 81,46 USD za baryłkę, po wzroście o 1,63 proc., a marcowe futures na Brent zwyżkują o 1,3 proc. do 87,05 USD/b.