Jak podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej szef NBP Adam Glapiński odpowiadając na pytania dziennikarzy, obecny kurs złotego jest zadawalający. "Zadawalający dla polskiej gospodarki, dla polskich finansów, polskich eksporterów i importerów. Jest dobry" - powiedział.

Dodał, że NBP czuje się zobowiązany do przeciwdziałania nagłym zmianom kursu złotego, bo są one niekorzystne w wielu aspektach.

"Czujemy się upoważnieni do tego i mamy możliwości, żeby temu przeciwdziałać. Natomiast nie możemy na stałe obniżyć kursu ani podwyższyć kursu. Takie działanie byłoby prawdopodobnie niemożliwe" - stwierdził Glapiński. Zapewnił, że NBP "w ogóle się do tego nie przymierza". Dodał, że płynny kurs złotego doskonale służy polskiej gospodarce.

Jak mówił Glapiński, reagujemy na kryzysy światowe kursem złotego, a nie bezrobociem. "Dzięki temu, że mamy własny pieniądz nie reagujemy wzrostem lub spadkiem bezrobocia, który powoduje ogromne perturbacje w gospodarce, w społeczeństwie, w kulturze, polityce, we wszystkim" - zaznaczył.

Zdaniem prezesa NBP dlatego "nie należy przechodzić do strefy euro w dającej się przewidzieć perspektywie".