Kwiatkowski na piątkowej konferencji prasowej w Senacie podkreślił, że projekt ma być rozwiązaniem, by "do tak kompromitujących sytuacji, jak setki tysięcy procesów o odszkodowania nie doszło".

"Jest to projekt specustawy odszkodowawczej przygotowanej w Komisji Ustawodawczej Senatu. Na podstawie tej ustawy dojdzie do zawarcia pewnej swoistej ugody między państwem polskim, a polskimi przedsiębiorcami. Otrzymają oni nie 100 proc., a 70 proc. szkód majątkowych, ale w szybkiej procedurze" - wyjaśnił senator.

Kwiatkowski dziękował, "nie tylko senatorom niezależnym, których reprezentuje, ale też senatorom Koalicji Obywatelskiej, PSL, Lewicy, którzy ten projekt popierają, "a także całej grupie senatorów PiS, którzy na komisji głosowali za tym projektem". "Przyjmijmy go jednogłośnie. Pokażmy, że polski Senat, a później Sejm umie rozwiązywać nawet najbardziej dramatyczne sytuacje" - powiedział senator.

Obecni na konferencji byli też przedstawiciele polskich przedsiębiorców i branż. Prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski ocenił, "że ustawa odszkodowawcza może być swego rodzaju ugodą, bo do pozwów niezależnie i tak może dojść". "A pozwy mogą zakończyć się, a raczej w pewności zakończą się po prostu ubytkami w skarbie państwa" - zaznaczył Napiórkowski.

Prezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel Olga Krzemińska-Zasadzka podkreśliła, że branże, które reprezentuje zamknięte są już od prawie 12 miesięcy. "Wnosimy o odblokowanie naszych branż i możliwość wrócenia do pracy. Uważamy za wielką niesprawiedliwość społeczną, gdy z jednej strony możemy chodzić do centrów handlowych, a z drugiej strony nie możemy wykonywać małych eventów dla ludzi, którzy wykonują swoją pracę" - mówiła Krzemińska-Zasadzka.

Sekretarz Generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński ocenił, że czwartkowa decyzja rządu dotycząca przedłużenia obostrzeń, jest "kompletnie niezrozumiała". "Nie rozumiemy, dlaczego w pewnym reżimie, o którym wielokrotnie mówiliśmy i który sprawdził się w okresie wakacji hotele nie zostały otwarte" - powiedział.

Według Mączyńskiego, branża hotelarska jest w "dramatycznej sytuacji". "Ta ustawa, o której tutaj mówimy jest takim światełkiem w tunelu. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie uchwalona i pozwoli chociaż trochę naszej branży odetchnąć" - podkreślił.

Mikołaj Ziółkowski ze Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych powiedział, że reprezentuje usługi, które są podstawą nowoczesnego państwa. "Nie uzupełniają przemysłu, są równoważne, tak samo ważne, a w wielu państwach nawet ważniejsze i dużo większe" - podkreślił Ziółkowski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że od 1 lutego zostają otwarte sklepy w galeriach handlowych oraz galerie sztuki i muzea, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego; zniesione zostają godziny dla seniora. Zaznaczył, że zasady dotyczące działania restauracji, pubów, hoteli i obiektów sportowych pozostają bez zmian.