Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP we wtorkowym komunikacie, prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 roku, oraz Protokołu, podpisanego w Warszawie dnia 13 lutego 2002 roku.

„Celem ustawy jest wyrażenie zgody przez Parlament na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji podpisanego w Warszawie dnia 29 października 2020 r. Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 roku, oraz Protokołu, podpisanego w Warszawie dnia 13 lutego 2002 roku” – podano w informacji prasowej kancelarii prezydenta.

Reklama

Wskazano w niej, że celem protokołu jest dostosowanie treści konwencji do „zmian, jakie zaszły w sytuacji polityczno-gospodarczej Polski”. Wyjaśniono także, że zmiana wynika z konieczności oceny postanowień dotyczących unikania podwójnego opodatkowania w relacjach bilateralnych ze względu na nowe wzorce opracowywane w tym zakresie przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Jak stwierdzono, podstawowe zmiany wprowadzone w drodze wynegocjowanego protokołu obejmują m.in. określenie czynników, które powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu rezydencji podatkowej osób innych niż osoby fizyczne, modyfikację zmianę przepisu dotyczącego zysków przedsiębiorstw, zmianę modyfikację zasad opodatkowania zbycia akcji w spółkach nieruchomościowych.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/