"Zgodnie z zapowiedzią, dokonaliśmy z ukraińskimi kolegami z UKRPOSHTA operacyjnych ustaleń i Poczta Polska przyjmuje rolę łącznika Poczty Ukrainy w pocztowym obrocie międzynarodowym. Pierwsze tego typu przesyłki już zostały przekazane" - poinformował we wtorek na Twitterze prezes zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

W piątek 25 lutego br. Poczta Polska powołała zespół kryzysowy w związku z sytuacją na Ukrainie. Operator podkreślał, że jest gotowy zapewnić logistykę dostaw na potrzeby rządu oraz akcji humanitarnych we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i Ministerstwem Zdrowia. Poczta jest przedsiębiorcą o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, wykonującym zadania na rzecz obronności państwa oraz operatorem infrastruktury krytycznej i podmiotem odgrywającym istotną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa - zaznaczono.

Informowano ponadto, że analizowane są też możliwości w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy, jakiego może udzielić spółka, oraz wsparcia dla poczty Ukrainy w związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad wschodnim sąsiadem.

Reklama

Poczta Polska jest największą firmą infrastrukturalną w Polsce, posiadającą sieć obejmującą 7,6 tys. placówek pocztowych i zatrudniającą 70 tys. osób, w tym także narodowości ukraińskiej. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska