Holenderski Urząd Statystyczny poinformował, że nie tylko rośnie liczba mieszkańców Holandii, ale także - m.in. dzięki epidemii Covid-19 dzietność Holenderek wzrosła i rodzi się więcej dzieci.

"W domu jest łatwiej połączyć pracę z opieką nad dzieckiem, dlatego więcej osób decydowało się na rodzicielstwo" – czytamy w raporcie CBS opublikowanym na stronie internetowej. Jego autorzy uważają także, że w czasach kryzysu ludzie szukają wspólnoty, a to sprzyja dzietności.

Tanja Traag, szefowa działu badań CBS uważa, że liczba mieszkańców będzie się ciągle zmieniać i jest ona zależna od wielu czynników. "Śmiertelność wiosną jest niższa niż podczas mroźnej zimy. Latem pracownicy z Europy Wschodniej wyjeżdżają na wakacje do swojego kraju pochodzenia. Potem wracają. To skomplikowana gra plusów i minusów" – mówi Traag, cytowana przez dziennik "Het Parool".

CBS podaje, że Holandia przekroczyła granicę 16 milionów mieszkańców w 2001 r., a 17 milionów w 2016 r. Statystycy prognozują, że 18-milionowy mieszkaniec zostanie zarejestrowany między 2024 a 2028 rokiem.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)