GUS w poniedziałek opublikuje dokładniejsze dane o inflacji w październiku. Według szybkiego szacunku, który podał pod koniec października, inflacja w minionym miesiącu wyniosła 6,8 proc.

„Zakładamy, że jest ryzyko, iż odczyt może się okazać wyższy niż ten opublikowany w ramach szybkiego szacunku. Można się tego spodziewać ze względu na dynamikę cen paliw i energii pod koniec października. Zwłaszcza dynamika cen energii pod koniec tamtego miesiąca przyspieszyła” – powiedział PAP Marcin Czaplicki.

Wyjaśnił on, że dane publikowane przez GUS w ramach szybkiego szacunku obejmują mniej więcej trzy pierwsze tygodnie miesiąca, którego dotyczą. Jeśli więc w ostatnim tygodniu wzrost cen przyspieszy, wówczas i ostateczny wynik dla danego miesiąca może być wyższy. To właśnie – zdaniem ekonomisty PKO BP – było przyczyną wyjątkowo częstych w ostatnich miesiącach rewizji odczytów inflacji w górę.

„W ostatnim tygodniu października ceny paliw dodatkowo wzrosły, pojawiły się także nowe, wyższe cenniki węgla opałowego” – powiedział Czaplicki. (PAP)

autor: Marek Siudaj