Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę 34,4 proc. ankietowanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość.

Drugie miejsce zajęłoby ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050, na które zagłosowałoby 23 proc. badanych. Trzeci wynik osiągnęłaby Koalicja Obywatelska z 14 proc. poparciem.

Do Sejmu weszłyby też Lewica - na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 8,1 proc. badanych - i Konfederacja mająca poparcie 7,6 proc. respondentów.

Poniżej progu wyborczego znalazłaby się PSL-Koalicja Polska z wynikiem 4,7 proc. Żadnego ugrupowania nie wskazało 8,2 proc. uczestników badania.

W sondażu zbadano też gotowość do uczestnictwa w wyborach. Do lokali wyborczych na pewno poszłoby 35 proc. ankietowanych, a 12,5 proc. udzieliło odpowiedzi: "Raczej tak".

Udziału w wyborach zdecydowanie nie zamierza brać 33,4 proc. badanych, natomiast 16,7 proc. respondentów stwierdziło, że raczej nie będzie uczestniczyć w głosowaniu, a 2,4 proc. nie podjęło jeszcze decyzji.

Sondaż dla wp.pl przeprowadzono 4 czerwca, metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI), na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk