Jest to "dążenie do modernizacji Niemiec" - powiedział podczas prezentacji programu w poniedziałek w Berlinie lider CDU i kandydat partii na kanclerza Armin Laschet.

Unia CDU/CSU chce aktywnie kształtować zmianę epok, która jest obecnie zauważalna – powiedział Laschet, zauważając, że w Niemczech nie powinno już istnieć stwierdzenie: "nie da się".

Potrzebna jest "triada" modernizacji: "Łączymy konsekwentną ochronę klimatu z siłą ekonomiczną i bezpieczeństwem socjalnym" – oświadczył.

Tekst zatytułowany "Program na rzecz stabilności i odnowy - Razem na rzecz nowoczesnych Niemiec" liczy 139 stron. Kluczowymi punktami są: sprzeciw wobec podwyżki podatków, zachowanie Niemiec jako lokalizacji przemysłowej przy jednoczesnym wzmocnieniu ochrony klimatu oraz wprowadzenie czwartego filaru zabezpieczenia emerytalnego.

"Ogólnie program wpisuje się w polityczny styl Armina Lascheta. (...) Trochę liberalny gospodarczo, trochę socjalny, a jest też coś dla rodzin i klimatu" - komentuje dziennik "Handelsblatt". "Nie ma nastroju optymizmu. Ale powinno to wystarczyć wielu wyborcom, których nęka pandemia. Wolą wrócić do dawnego życia, niż dokonać radykalnej zmiany w swoim codziennym życiu. Dla wielu jest ono już wystarczająco skomplikowane".