"Zgodnie z apelem pana prezydenta ten temat wymaga pogłębionej analizy, konsultacji, powinien być bardziej przedyskutowany. Takie głosy płynęły także z innych środowisk politycznych, dlatego ten projekt jest dzisiaj zdjęty z porządku obrad i będzie procedowany pewnie w późniejszym czasie" - powiedział Rafał Bochenek na briefingu w Sejmie.

Przyznał, że "wszystko wskazuje na to", że nie będzie także zaplanowanego wstępnie na wtorek kolejnego posiedzenia Sejmu w tej sprawie. "Wszystko zależy od tempa konsultacji" - zaznaczył.

Rzecznik PiS: Będą prowadzone konsultacje ws. projektu ustawy o Sądzie Najwyższym

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym jest projektem trudnym i ważnym, wymaga też pogłębionej analizy, w związku z tym będą prowadzone w jego sprawie konsultacje - przekazał w czwartek PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Reklama

"W związku z dzisiejszym wystąpieniem prezydenta Andrzeja Dudę i apelem o rozwagę, projekt dotyczący zmian w wymiarze sprawiedliwości na wniosek szefa naszego klubu Ryszarda Terleckiego został zdjęty przez panią marszałek Elżbietę Witek z porządku obrad bieżącego posiedzenia" - powiedział rzecznik PiS.

"Projekt ten jest projektem trudnym i ważnym, wymaga też pogłębionej analizy, w związku z tym będą prowadzone konsultacje w tej sprawie, zwłaszcza, że pojawiły się głosy także ze strony innych środowisk politycznych o chęci zaangażowania się w prace nad tą ustawą" - dodał Bochenek.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN, ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny.

Jak mówił, trzy tysiące przedstawicieli władzy sądowniczej w ciągu ostatnich lat odebrało swoje nominacje sędziowskie. "Nie pozwolę na to, aby został do polskiego systemu prawnego wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który te legitymacje sędziowski będzie podważał, który te nominacje, dokonane przez prezydenta RP, będzie pozwalał komukolwiek weryfikować" - oświadczył prezydent.

autor: Piotr Śmiłowicz/ wni/ godl/