Szef resortu obrony Korei Południowej rozpocznie trzydniową wizytę w Polsce w najbliższą środę. Według zapowiedzi ma spotkać się ministrem obrony narodowej, wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, z którym będzie współprzewodniczyć posiedzeniu wspólnego komitetu ministerialnego ds. dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności i przemysłu zbrojeniowego.

Podczas wizyty Szin omówi również "sposoby promowania solidarności i współpracy ze społecznością międzynarodową na rzecz pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim i w regionie" - podał resort obrony w Seulu.

Minister Szin w polskiej bazie lotnictwa

Reklama

Zaplanowano także wizytę w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie stacjonują lekkie samoloty bojowe FA-50GF produkcji południowokoreańskiej. W czerwcu ubiegłego roku Korea Południowa i Polska przeprowadziły inauguracyjną sesję regularnego organu konsultacyjnego w Seulu przy okazji ceremonii prezentacji pierwszych samolotów FA-50GF dla Polski, co jest "postrzegane jako symboliczny przejaw rosnącej współpracy w przemyśle zbrojeniowym" - ocenia agencja Yonhap.

Rozmowy w Rumunii

Od poniedziałku, w pierwszym etapie swojej podróży, Szin będzie przebywał w Rumunii, gdzie przeprowadzi rozmowy z ministrem obrony Angelem Tilvarem, które mają dotyczyć rozszerzenia współpracy obronnej i zbrojeniowej. Szin ma również złożyć kurtuazyjną wizytę premierowi Rumunii Ionowi-Marcelowi Ciolacu.

Krzysztof Pawliszak (PAP)