"Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Zakopanego za każdy oddany głos. To była trudna i długa kampania, ale cieszę się, że mieszkańcom miasta pod Giewontem spodobała się nasza wizja przyszłości miasta, niezależność i przyzwoitość" - powiedział PAP Filipowicz w niedzielę wieczorem.

Łukasz Filipowicz, który zdobył w drugiej turze 63,16 proc głosów - zagłosowało na niego 6 017 osób - ma 36 lat. Będzie najmłodszym w historii burmistrzem miasta pod Giewontem. To zakopiański przedsiębiorca z branży turystycznej. Jest rodowitym Zakopiańczykiem, jest żonaty ma trójkę dzieci. Na burmistrza kandydował z komitetu Przyjazne Zakopane. W latach 2014–2018 Filipowicz był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Zakopane.

Reklama

Rywalką Filipowicza w wyborach była 49-letnia kandydatka PiS Agnieszka Nowak-Gąsienica, która w niedzielę zyskała poparcie 36,84 proc., czyli 3 509 wyborców. W ciągu dwóch ostatnich kadencji pełniła funkcję zastępcy burmistrza Zakopanego Leszka Doruli. W jej kompetencjach była kultura i promocja, oświata oraz sprawy społeczne i sport. W wyborach uzyskała mandat radnej.

Według danych Miejskiej Komisji Wyborczej frekwencja w Zakopanem w drugiej turze wyniosła 47,19 proc.

ikona lupy />
Zakopane - II tura - wyniki oficjalne / GazetaPrawna.pl / Patryk Koch

Filipowicz w pierwszej turze wyborów przed dwoma tygodniami uzyskał 3 tys. 852 głosy, czyli 37,20 proc. Jego rywalka uzyskała 3 tys. 575 głosów, czyli 34,52 proc. poparcia. Trzeci kandydat na stanowisko burmistrza Zakopanego, Mariusz Koperski (Komitet Wyborczy Wyborców dla Podhala) uzyskał 2 tys. 928 głosów.(PAP)

Autor: Szymon Bafia