Agata Wojda ma 42 lata, jest rodowitą kielczanką. Z wykształcenia jest politolożką, ukończyła Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na początku 2000 roku dołączyła do tworzących się struktur Platformy Obywatelskiej. Obecnie pełni funkcję szefowej kieleckiej PO.

Wojda przez trzy kadencje pełniła funkcję miejskiej radnej. W latach 2008-2015, była rzeczniczką wojewody świętokrzyskiej Bożentyny Pałki-Koruby. W latach 2021-2023 pełniła funkcję wiceprezydentki Kielc, a od 2024 doradczyni wojewody świętokrzyskiego Józefa Bryka.

Wojda jest też aktywistką miejską i działaczką społeczną, współorganizatorką inicjatyw społecznych, m.in. Kadzielnia Sport Festiwal i Pożegnanie dworca PKS. Aktywnie i otwarcie wspiera osoby LGBTQ+. Współorganizowała i aktywnie uczestniczyła w Marszach Równości w Kielcach.

W ankiecie przeprowadzonej przez PAP wśród kandydatów na prezydenta Kielc Wojda wskazała, że największym wyzwaniem w Kielcach jest tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy.

Reklama

Zadeklarowała, że jeśli wygra wybory, to jej pierwszą decyzją będzie wycofanie się miasta z pobierania dywidendy od Targów Kielce po to, aby spółka mogła zainwestować zyski w rozwój własnej infrastruktury.

Wojda na pięcioletnią kadencję zapowiedziała intensywną współpracę z przedsiębiorcami, tworzenie biurowców klasy A. Zaznaczyła, że priorytetem jest dla niej rozwój gospodarczy, który „zapewni nie tylko większą zawodową satysfakcję mieszkańców, ale też polepszenie kondycji finansowej miasta”.

„Żeby osiągnąć ten cel, w szybkim czasie stworzę Biuro Rozwoju Miasta, które skupi najważniejsze obszary prorozwojowe samorządu. Ważnym elementem będzie profesjonalne Centrum Obsługi Inwestora oraz specjalna komórka do realizacji inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym” – zaznaczyła.

Zapowiedziała także zrewitalizowanie ważnych obszarów rekreacyjnych – Doliny Silnicy, Parku Miejskiego i kieleckiego zalewu, co ma ożywić centrum miasta i poprawić jakość życia mieszkańców.

(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga