Natomiast Mariusz Śpiewok – startujący z KWW Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza – w ponownym głosowaniu uzyskał 49,44 proc. głosów (23 980).

W Gliwicach frekwencja w drugiej turze wyniosła 37,81 proc.

Od ustanowienia samorządu terytorialnego na poziomie gminnym w 1990 r., urząd prezydenta Gliwic piastowało sześciu mężczyzn, spośród nich najdłużej Zygmunt Frankiewicz (1993-2019). Po zaprzysiężeniu Kuczyńska-Budka będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Kuczyńska-Budka w ankiecie PAP zadeklarowała, że jej pierwszą decyzją w nowej roli będzie powołanie architekta miejskiego, aby przeobrazić Gliwice w miasto-ogród. Za największe wyzwanie uznała budowę szpitala, jednak na ostatniej prostej przed ponownym głosowaniem przedstawiła – m.in. w towarzystwie kierującej Ministerstwem Zdrowia Izabeli Leszczyny (KO) – plan na utworzenie w mieście placówki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Reklama

Nowa prezydentka Gliwic należy do Platformy Obywatelskiej. W minionej kadencji zasiadała w gliwickiej radzie miasta. Ostatnie lata przepracowała w biurze poselskim Marka Gzika (KO) oraz Tomasza Olichwera (KO). W przeszłości pracowała na stanowiskach związanych z komunikacją i dialogiem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miejskim w Zabrzu, a także jako dziennikarka. Prywatnie jest żoną Borysa Budki (KO) - szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ma 53 lata.

Śpiewok był kandydatem ugrupowania związanego z wieloletnim prezydentem miasta Zygmuntem Frankiewiczem, który w 2019 r. uzyskał mandat senatora z ramienia Paktu Senackiego, do którego należała także KO. Wówczas przedterminowe wybory prezydenckie wygrał popierany przez niego Adam Neumann, a Śpiewok został wiceprezydentem. Wcześniej przez kilkanaście lat był związany m.in. z gliwickim samorządem i spółkami.

W pierwszej turze Kuczyńska-Budka otrzymała 38,62 proc. głosów (23 689). Natomiast Śpiewoka poparło 27,82 proc. (17 061 głosujących). Dalej znaleźli się: Łukasz Chmielewski z KW Prawo i Sprawiedliwość – 20,01 proc. (12 271); Kajetan Gornig z KWW Nowy Ratusz – 9,75 proc. (5 980); Marcin Glowienka z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 3,81 proc. (2 336). Frekwencja wyniosła 47,84 proc.

Najwięcej mandatów w Radzie Miasta Gliwice zdobyła KO – dziesięć. Siedem przypadło PiS, sześć Koalicji Dla Gliwic oraz dwa Nowemu Ratuszowi. (PAP)

Autor: Patryk Osadnik