Mikroplastik - mikroskopijne cząstki tworzyw sztucznych powstające z rozkładu trafiających do środowiska odpadków znajdowano już w rzekach, oceanach, śniegu, i ciałach różnych organizmów.

Teraz badacze z francuskiego Centrum Narodowego Badań Naukowych wykryli mikroplastik po analizie powietrza chwytanego nad szczytem Pic du Midi w Pirenejach.

Jak donoszą na łamach pisma „Nature Communications”, znaleźli cząstki tworzyw sztucznych w stężeniu jednej na cztery metry sześcienne.

Tworzywa, jakie wykryli, to głównie polistyren i polietylen, które pochodzą przede wszystkim z opakowań. Choć, według badaczy nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia, obecność cząstek zaskakuje.

Reklama

Modele matematyczne pozwalają domniemywać, skąd plastik pochodzi. Nad Pireneje przedostał się najprawdopodobniej z Afryki, Ameryki Północnej lub Oceanu Atlantyckiego.

Wskazuje to na międzykontynentalne wędrówki tego rodzaju zanieczyszczeń. Może to wyjaśnić także obserwowaną wcześniej obecność mikroplastiku nawet na biegunach, czy na Mount Evereście.

Więcej informacji: DOI: 10.1038/s41467-021-27454-7 (PAP)

Marek Matacz