Jedenaście dzieł Picassa sprzedanych za 108 mln dolarów

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
24 października 2021, 13:29
Picasso
<p>Pablo Picasso</p>/ShutterStock
11 prac Pabla Picassa, należących do amerykańskiej grupy hotelowo-kasynowej MGM Resorts, w tym portret jego muzy Marie-Therese Walter, zostało sprzedanych za 108,87 mln dolarów (93,5 mln euro) podczas sobotniej aukcji Sotheby's w hotelu Bellagio w Las Vegas.

Klejnotem wyprzedaży, która odbyła się dwa dni przed 140. urodzinami hiszpańskiego malarza, był słynny obraz „Kobieta w czerwonym berecie”, jeden z ostatnich portretów wykonanych przez artystę Marie-Therese Walter, która była jego muzą i kochanką w latach 30. XX wieku. Była też matką drugiego dziecka Picassa - córki Mai.

Dzieło, którego wartość szacowano na 20-30 milionów dolarów, zostało sprzedane za 40,47 miliona. Picasso namalował je w styczniu 1938 roku, kiedy miał już romans z fotografką Dorą Maar, podczas "jednego z najbardziej inspirujących i produktywnych okresów Picassa" - według Sotheby's.

Sprzedano także dwa inne kultowe portrety, wykonane przez malarza w ostatnich latach jego życia: "Mężczyzna i dziecko" za 24,39 mln dolarów i "Popiersie mężczyzny" za 9,45 mln.

Inne prace Picassa, sprzedane na tej aukcji, to ceramika oraz rysunki i obrazy martwej natury.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj