Pierwsza na świecie pizzeria obsługiwana przez robota. Tak wygląda przyszłość gastronomii?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
12 lipca 2021, 19:59
Pizza
<p>Pizza</p>/ShutterStock
W Paryżu otwarto pierwszą na świecie pizzerię, w której można zjeść pizzę w pełni przygotowaną przez robota - poinformowały francuskie media. Po zamówieniu w samoobsługowej kasie pizzerii Pazzi w ciągu pięciu minut na oczach klienta robot przygotowuje placek z wybranymi przez klienta składnikami.

Robot o wielu ramionach samodzielnie rozkłada ciasto, nakłada sos pomidorowy i dodaje wybrane składniki, by następnie umieścić pizzę w piekarniku, a po upieczeniu zapakować ją do tekturowego pudełka i podać klientowi.

Maszyna potrafi przyrządzić 80 pizz na godzinę, a ceny w lokalu wynoszą od 7 do 13,6 euro. W lokalu pracownicy odpowiadają jedynie za utrzymanie stolików w czystości oraz rozmowę z klientami.

W podobne roboty do automatycznego przygotowywania posiłków inwestuje się w Stanach Zjednoczonych. W San Francisco przez dwa lata, do czerwca 2020 roku, działała restauracja z hamburgerami, w której kanapki przygotowywał właśnie robot.

W Szwecji z kolei start-up BonBot pracuje nad robotem przygotowującym i serwującym samodzielnie lody, a inna francuska firma niedawno testowała swojego robota do przygotowywania dań na patelni typu wok.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj