W dokumencie krajowego Instytutu Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia Włoch zwraca się uwagę, że liczba regionów ze wskaźnikiem powyżej jeden wzrosła ostatnio z 8 do 12.

Obecnie tzw. wskaźnik Rt najwyższy jest na Sycylii i wynosi 1,62. Poza tym na liście tej są: autonomiczna prowincja Bolzano - 1,43; Trydent i Wenecja Euganejska - po 1,28; Kampania - 1,25; Toskania - 1,2; Liguria - 1,16; Marche - 1,13; Apulia - 1,1; Lacjum - 1,08; Lombardia - 1,04; Emilia Romania - 1,01.

W trzech regionach w tygodniu między 27 lipca a 2 sierpnia wskaźnik zakaźności wynosił 0; to Basilicata, Kalabria i Molise na południu.

W sprawozdaniu z monitoringu zwrócono uwagę na to, że rośnie liczba kolejnych zakażeń, a przy sprzyjających warunkach koronawirus tworzy ogniska o dość znacznych rozmiarach.

W związku z odnotowaną tendencją rosnącą eksperci Instytutu Zdrowia i resortu zdrowia położyli nacisk na konieczność przestrzegania zasad dotyczących kwarantanny przez osoby, które zostały w niej umieszczone. "W przeciwnym razie w najbliższych tygodniach dojdzie do znacznego wzrostu przypadków na poziomie całego kraju" - ostrzegli.