Jak powiedziała podczas konferencji w podlizbońskiej Amadorze minister zdrowia Marta Temido, do czwartku służby medyczne potwierdziły co najmniej dwa zakażenia brazylijskim wariantem koronawirusa.

Szefowa resortu zdrowia wskazała na spadek dynamiki zakażeń i zgonów, zaznaczając, że od środy potwierdzono 3,4 tys. infekcji i 167 ofiar śmiertelnych. Przypomniała, że poziom taki utrzymywał się wcześniej w połowie stycznia.

Temido zapewniła, że pomimo ograniczonych możliwości szczepień kierowany przez nią resort będzie w stanie do końca lata zaszczepić przeciwko Covid-19 około 70 proc. populacji Portugalii.

W czwartek rano w Portugalii rozpoczęły się pierwsze szczepienia strażaków. W najbliższych dwóch tygodniach ma się im poddać 15 tys. osób wykonujących ten zawód i mających bezpośredni kontakt z chorymi.

Z szacunków medycznego stowarzyszenia SIM wynika, że rozpoczęcie szczepień wśród strażaków przypada w okresie, kiedy w Portugalii zaszczepiono niewiele ponad 30 proc. lekarzy publicznej służby zdrowia.