Naukowcy sprawdzili działanie pojedynczych dawek preparatów Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneki na Deltę oraz wariant Beta (po raz pierwszy odnotowany w Republice Południowej Afryki). Okazało się, że szczepionki te są "mało bądź zupełnie nieskuteczne" wobec tych wariantów. Według eksperymentu przeprowadzonego na grupie 103 osób, jedna dawka zapewniała 10 proc. ochrony przeciwko wariantom Delta i Beta.

Badanie pokazało również, że choć przeciwciała były wobec wariantu Delta trzy do pięciu razy słabsze niż wobec Alfy, to podwójne dawki szczepionki neutralizowały działanie wirusa na poziomie 95 proc.

Jak przypomniał portal the National News, brytyjskie władze zdrowotne uważają, że Delta jest o 60 proc. bardziej zaraźliwa niż Alfa. Publiczna służba zdrowia NHS oszacowała, że w zeszłym tygodniu przybyło ponad 54 tys. osób zakażonych tym wariantem.

Z kolei według informacji władz francuskich, przekazanych w piątek, wariant Delta odpowie w weekend za większość nowych przypadków zakażeń w tym kraju. Tamtejszy minister zdrowia Olivier Veran powiedział, że mutacja odpowiada już za prawie 50 proc. wszystkich rejestrowanych infekcji.