"Od piątku jest możliwość kierowania na testowanie lekarzy prywatnych, tych, którzy działają poza systemem NFZ. W aplikacji gabinet.gov.pl jest udostępniona taka zakładka, z której każdy w tej chwili lekarz może skorzystać" – powiedział w czwartek minister Niedzielski.

Natomiast dzień wcześniej, w środę przekazał na Twitterze, że "na bezpłatne testy mogą kierować również lekarze prywatni". Zaapelował też, by nie unikać testowania, bo "to narzędzie ograniczania rozprzestrzeniania się COVID-19".

Wprowadzenie bezpłatnych testów na wykrycie wirusa SARS-CoV-2 również w prywatnych placówkach zapowiadał w październiku – w rozmowie z PAP – wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, niezależnie czy jesteśmy diagnozowani w prywatnej, czy publicznej ochronie zdrowia, będziemy mogli badanie wykonać nieodpłatnie.

Reklama

Do tej pory bezpłatne testy w punktach pobrań mogli wykonać pacjenci, którym zlecenie wystawił lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, kierowani lub kierowane przez NFZ do uzdrowisk, a także dzieci przed wyjazdem zagranicznym.

Osoby podejrzewające u siebie zakażenie koronawirusem mogą też wypełnić formularz online: https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa. Jeśli system zakwalifikuje je na test, będą mogły otrzymać na niego zlecenie na dwa sposoby. Pierwszy to zapisanie się online za pomocą profilu zaufanego. W takim wypadku zlecenie wystawione jest automatycznie w ciągu godziny, a potwierdzenie wysyłane SMS-em.

Pacjenci mogą też wybrać rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej. Po wyborze takiej możliwości konsultant oddzwania i wystawia zlecenie. Czas oczekiwania na rozmowę zależy jest od liczby zgłoszeń. Również w tym wypadku potwierdzenie wysyłane jest w wiadomości SMS.

Ostatniej doby wykonano ponad 78,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, wykryto najwięcej w tej fali epidemii nowych zakażeń – 15 515. Laboratoria przebadały od początku epidemii 22,4 mln próbek. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali takie uprawnienie, zlecili blisko 4,6 mln badań.