W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że we wtorek lub w środę zaprezentowane będą "zaostrzenia epidemiczne" w związku ze świętami i nowym wariantem koronawirusa. Poinformował, że rozważane jest wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych.

We wtorek rano rzecznik rządu Piotr Müller powtórzył, że w związku z dużą liczbą chorych na COVID-19 i z dużą liczbą zgonów we wtorek lub w środę zostaną ogłoszone decyzje dotyczące ograniczenia mobilności społecznej i zmiany limitów. Zaznaczył, że osoby zaszczepione będą "zasadniczo" wyłączone z tych ograniczeń.

Rzecznik, pytany w TVP, czy będzie lockdown, odparł: "Rozumiany w taki sposób jak w zeszłym roku na szczęście nie, ale to są daleko idące decyzje, które muszą być podjęte".

MZ poinformowało we wtorek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenia koronawirusem u 19 366 kolejnych osób. Zmarły 504 osoby z COVID-19.

Najwięcej nowych przypadków w tej fali pandemii – 29 064 i zgonów – 570 zanotowano w środę 1 grudnia.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 704 040 przypadków. Zmarło 86 205 osób z COVID-19.